Bilim-Teknoloji
Son Yazılar

2020 Felaketleri : Kıyamet Yılı

Salgınlar, Depremler, Yangınlar, Gök Taşları Sizce Kıyamet mi Yaklaşıyor...?

2020 Felaketleri yazımızda; Dünya’nın her yerinde her ülkeden, her ırktan, her inançtan insanlar 31 Aralık yıl başı gecesini coşkuyla kutlarlar ve bu yeni yılın şans, bereket, sağlık ve huzur getirmesi için dilek tutarlar. Kimi aşk ister kimi para. Kimi huzurlu bir yaşam, kimi eski sağlığına kavuşmayı diler. Ertesi günün yeni bir sayfanın açılacağı ve güzel bir yılın başlayacağına dair umutlar barındırırlar.

Felaketler Yılı : 2020

Sağlık, kariyer, aşk, para, ünlenmek. Bir çok insan yeni yılın bu isteklerini onlara getireceğini hayal eder. Ancak şuan içinde bulunduğumuz 2020 yılı pek cömert değil gibi gözüküyor. Hatta bize bir şeyler vermek yerine bizden çok şey alacağını kesin olarak kabul edebiliriz.


Bu kadar felaket kıyamet belirtisi mi
Bu kadar felaket kıyamet belirtisi mi?

# Daha yılın başlarında felaketler yılı ile karşı karşıya olduğumuzu Elazığ depreminden anlamış bulunmaktayız. Yitirilen onca can ülke olarak hepimizi derinden yaraladı. Deprem riski yüksek olan illerimiz için korku duymamıza neden oldu.

# Her insan için önemli olmasa da, dünya çapında ikon haline gelmiş efsane basketbolcu Kobe Bryant’ın ölümü sevenlerini yasa boğdu ve bizlere ölümün herkes için çok yakın olduğunu hatırlattı.

# Doğal afetler sadece ülkemizde değil dünyanın diğer ucunda olan Avustralya’ya da kalıcı zararlar verdi. Haftalarca devam eden büyük yangınlar, sel felaketleri, kum fırtınaları insanlara ve hayvanlara ölümden başka bir şey getirmedi.

# İran ile Amerika arasında yaşanan gerilim, şüphesiz ki ülkemizde yeni büyük bir savaş olacağı endişesi uyandırdı.

# Yakın bir zaman diliminde İran’da Ukrayna Hava yollarına ait uçak düştü ve sağ kurtulan olmadı.

# Barış Pınarı Harekatı’nda verdiğimiz şehitler bizi derinden üzdü, borcumuzu asla ödeyemeyeceğimizi bilerek yüreğimizin yangınını bir şekilde dindirdik.

# Van’da gerçekleşen trajik çığ felaketi,

# Endonezya’da yaşanan sel felaketi ve daha bir sürü felaket insanın kendi başına gelmiş gibi hissettirdi. Bu hadiseler dünyanın her ülkesinde eşit bir zarara ve endişeye sebep olmadı.

# Her ülke insanını endişelendirecek olay da işte bu yılın başlarında adından söz ettirmeye başladı. Ne mi o? Sitemize de adını veren şu kıymetlimiz efendimiz saygı değer baş belası virüsümüz Kovit19 Salgını 🙂

Yoğun ve bol olaylı geçen 2020 nin henüz ilk çeyreğini yeni bitirmişken, bakalım dünyayı ve ülkemizi başka neler bekliyor. Dilerseniz başlık başlık 2020 de şimdiye kadar yaşanılan olayların en önemli olanlarına bir göz atalım, ne dersiniz?


Koronavirüsü Salgını

Koronavirüs Salgını
Koronavirüs Salgını

Çin’in Wuhan kentinde bir yabani hayvan pazarından satın alınan yarasanın bulaştırdığı düşünülen Kovit19 virüsü çok kısa zamanda dünyayı etkisi altına aldı. 14.04.2020 tarihi itibariyle, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre vaka sayısı 2 milyona yaklaşırken, ölüm sayısı dünya çapında 120.000 i çoktan geçti.

Ölen her bir insanın, birilerinin sevdikleri olarak düşündüğümüzde, yedi milyar insanın yanında her ne kadar az bir rakam olarak gözükse de üzüntü ve korkumuzu kendimizden dahi saklayamayacak hale gelmiş bulunmaktayız. Bu duyguların yanında insanları ve devletleri korkunç bir endişe ve telaş sarmış durumda. Ne yazık ki İtalya, İngiltere, İspanya, Amerika ve İran’da süreç çok iyi yönetilememiş, insanları uyarma ve bilinçlendirme de geç kalınmış ve sonuçları oldukça zarar verici boyutlara ulaşmıştır.

Türkiye’de ise önlemler erken alınmasına rağmen gidişat pek iç açıcı görünmüyor. İstatistiksel oranlara göre vaka ve ölüm sayısında hızlı bir artış içerisindeyiz. Yukarıda bahsettiğimiz tarih itibariyle 61.000 vaka ve 1296 vefat sayısı sitemizde güncel olarak açıklanmakta. Çin ise enfekte insan sayısını sıfıra indirdiğini ve virüsü yendiğini açıkladı.

Dünya üzerinde yaşanan bu kriz durumu her olayda olduğu gibi sosyal medyada yankı uyandırmış, yanlış bilgilendirmelere, telaş durumuna, kaos ortamına yol açmıştır. Her ağızdan farklı bir söylem çıkmakta, bilim insanlarının verdiği tavsiyeler dahi birbirini tutmamaktadır. Ancak elimizden gelen en iyi önlem yetkili kurumları dinlemek, uygulamaları ciddiye almak olacaktır. Ayrıca sitemizde yer alan Koronavirüsten korunma yolları yazımızı şiddetle okumanızı tavsiye ederiz.

Kovit19 virüsünün elbette kısa ve uzun zamanda ekonomik olarak olumsuz etkileri de söz konusudur. Daha çıktığı ilk ayda Çin ve dünya borsalarını çökmenin eşiğine getirmiş, kırılgan olan ekonomilere ciddi zararlar vermiş ve vermeye devam edecektir.

Devletlerin ayırdığı bütçeleri yerine koymak büyük devletler için kolay olsa da ekonomik olarak kırılgan olan ülkeler için yıllar alacak bir durumdur. Bu husus ülkemiz için soru işareti oluşturmaktadır. Türkiye bu virüse karşı galip gelse bile ekonomik ve iktisadi yıkımları ne derecede büyük olacak ve toparlanma süreci ne kadar uzun sürecektir?

 

Koronavirüs Ekonomiyi Nasıl Etkiledi?

Bugün dolar ülkemizde 6.78 Türk Lirası ve Euro 7.36 Türk Lirası etmektedir. Uzun yıllardır zaten içinde bulunduğumuz döviz bunalımı özel sektörü oldukça olumsuz etkilemiştir. Mart ayı enflasyon oranı tüketici fiyatlarında yüzde 12,37 olarak açıklanmıştır. Yapılan asgari ücret zammı vatandaşa yeterli gelmemiş ve tepkilere neden olmuştur.

Halk pahalılıktan şikayetçi hale gelmiş bulunmaktadır. İşsizlik oranı 13.6 olarak belirlenmiş ve insanlar, insan onuruna yakışır şekilde iş bulamamaktan ya da ihtisaslarına göre az maaşla çalışmak zorunda kalmaktan bunalım eşiğine gelmiştir. Hal böyle iken bu pandemi süreci sonunda ülkece nasıl bir sonuçla karşı karşıya kalacağımızı tahmin etmek zor olmasa gerek.

Tüm dünya insanlarının dileği öncelikle kesin tedavinin bulunması ve normal hayata dönmektir. Peki bu virüsün tedavisi nedir, çözümü bulunacak mı? Tüm dünya bilim adamları kendini bu işe adamış bulunmaktadır. Hatta bir aşı bulma yarışı mevcut desek yanlış olmaz. Tabii ki bu konuda gelen güzel haberler mevcut. Öyle ki ülkemizde dahi araştırma süreçlerinin olumlu sonuçlar verdiğine dair güzel haberler almaktayız.

Virüsün özelliği olan 14 günlük kuluçka süresi nedeniyle çözüm bulmak zorlaşmakta ve süreci uzamaktadır. Yapılan deneyler ne yazık ki bir iki günde sonuç verememektedir. Bu nedenle sabırla, sakin bir şekilde, yetkililerin önerilerini dikkate alarak sürecin sonlanmasını beklemeliyiz. Bu zor günlerde çalışmak zorunda kalan her insana sağlık ve sıhhat dilemeli ve saygı duymalıyız.

İnternetten gıda ve acil ihtiyaç malzemeleri dışında alışveriş yapmamalı, gerekmedikçe evden çıkmamalı, sosyal mesafeyi korumalı ve en önemlisi virüs semptomlarını gösterdiğimizde bana bir şey olmaz düşüncesine kapılmadan sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.


Ukrayna Uçağının Düşürülmesi

ukrayna yolcu ucağının düşürülmesi
Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesi

Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı 176 yolcu ve mürettebatıyla Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan 8 ocak Çarşamba günü Kiev’e gitmek üzere kalkış gerçekleştirmişti. Kalkıştan kısa bir süre sonra düşen uçaktan sağ kurtulan olmamıştı.

ABD- İran gerginliğinin üst düzey olduğu bu dönemde; İran Devrim Muhafızları Ordusu, uçağın düşmesinden birkaç saat önce Irak’taki Amerika Birleşik Devletleri üslerine füze saldırısı düzenlemişti. Gözlerin İran’a çevrildiği uçak kazası sonrası, İran hükümeti başta ilgisi olmadığını söylemiş olsa da, bir sonraki açıklamada bu füzelerden birinin isabet etmiş olabileceğini söyledi.

ABD ve Fransa’dan kara kutuların incelenmesi için teçhizat ve heyet istenmiş, hemen akabinde İran yaşanan olayı üstlenerek açıklama yapmıştı.

İran Genelkurmay Başkanlığı tarafından 11 Ocakta yapılan açıklamada, Hava limanımızdan kalkan Ukrayna Hava Yollarına ait uçağın rota dışı olarak hava üslerimiz üzerinden geçerken, insani hata sonucu hava savunma sistemimiz tarafından kazara düşürüldüğünü açıklamıştı.


Kasım Süleymani’nin öldürülmesi

Kasım Süleymaninin Öldürülmesi
Kasım Süleymaninin Öldürülmesi

İran Devrim Muhafızlar Kudüs Gücü Komutanı olarak bilinen Kasım Süleymani, Henüz 2020 nin başlarında, 3 Ocak 2020 tarihinde Bağdat Havalimanında yaşanan füze saldırısında hayatını yitirmişti. Bu saldırıdaki amaç Kasım Süleymani’nin öldürülmesi idi ve emri ABD Başkanı Donald Trump bizzat vermişti.

Gerçeklerin ortaya çıkmasından, yani Amerika’nın bu saldırıyı üstlenmesnin ardından,  Tüm İran halkı sokaklara çıkmış,  ABD ve Trump karşıtı sloganlar atmış inkitam yemini etmişlerdi.

Kasım Süleymani, İran’ın Lübnan, Irak, Gazze, Afganistan, Suriye ve Yemen’de üstün derecede söz sahibi ve bu bölgelerin askeri organizasyonlarını yöneten biri olara biliniyordu. Amerika’nın stratejik olarak önemsediği bu ismi ortadan kaldırması gerekiyordu ve yaptı da!

Gelelim bizi ilgilendiren kısmına. Yani bu olayın nasıl 2020 felaketleri nden biri olabileceği senaryosuna değinelim. Bu saldırıdan sonra Amerika ve İran arasında ciddi restleşmeler başlamış, İran dini lideri Humeyni intikam alınacağına ve Amerika’yı vuracağına dair söylemlerde bulunuyordu. Neyse ki taraflar kendi aralarında gizlice anlaşmış olmalı ki, İran, ABD ye ait boşaltılmış Irak üstlerini bombaladı ve güya intikam alınmış oldu, bu vesileyle konu kapanmış oldu.


Pegasus Uçağının Düşmesi

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737 tipi uçak, İzmir-İstanbul seferini

2020 felaketleri : Pegasus uçağının düşmesi
Pegasus uçağının düşmesi

yaparken, Sabiha Gökçen hava alanına iniş esnasında, hava şartları ve pilotaj hatasından dolayı sert iniş yapmıştı. 2020 felaketleri ağızdan ağza dolaşırken bu olayın yaşanması insanlar arasında tedirginliğe yol açtı.

Uçak pistten çıkarak 30 metre yükseklikten 50 metre sürüklenmiş, TEM otoyolunun yanı başında durarak alev almıştı. Üç parçaya ayrılan uçakta, şans eseri 179 yolcu yaralı olarak kurtulmuş maalesef 3 kişi de hayatını yitirmişti.

İlginç ve ağır hava şartlarının yaşandığı o dönemde bir çok uçuş askıya alınmış ya da iptal edilmişti. 2020 ye adım attığımız ilk günlerden itibaren hem doğada hem de evrende garip olaylar oluyordu.

 


Avustralya’daki yangınlar

Avustralyadaki Yangınlar
Avustralyadaki Yangınlar

Tam tamına 240 gün süren Avustralya’daki yangınlar, güçlükle ve bir çok ülkenin yardımıyla anca söndürülebildi. Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde sebebi henüz bilinmeyen yangın 28 insanın ölmesine ve bir milyardan fazla hayvanın telef olmasına yol açtı. Yangında üç binden fazla ev zarar görürken Avustralya’nın başkenti Sydney’de inanılmaz bir hava kirliliği yaşandı, bu günlerde bile yaşanmaya devam ediyor.

Yetkililerce mega yangın olarak adlandırılan bu büyük yangın, İklim değişiklikleri ile birlikte karşımıza çıkacak risklerden biridir. Doğanın yapısının bozulması, ozon tabakasının her geçen gün daha da açılması ve çevre kirliliği bu tarz büyük mega yangınlarla sık sık karşılaşabilmenin göstergesidir. Alevlerin 70 metre yüksekliğini aştığı Avustralya’dan başlayarak kendini gösterdi.

Avustralya yangınında bir milyardan fazla hayvan telef oldu!
2020 felaketleri örneği Avustralya yangınında bir çok hayvan telef oldu
2020 felaketleri örneği Avustralya yangınında bir çok hayvan telef oldu

Global önlemler alınmazsa bu tür mega yangınların yaşanacağını belirten yetkililer; özellikle bu büyük yangınlarda sera gazı emisyonunun arttığını dolayısıyla oluşan karbondioksitin atmosfere salınması Dünya’nın geleceği için büyük tehlike oluşturduğunu belirtiyorlar. Ayrıca kontrolsüz şehirleşmenin, çevre kirliliğinin tetikleyici etkenler olduğunu belirten yetkililer, orman yangınları ile birlikte ağaç sayısı azalacağı için, dünyanın oksijen sorunu yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu da önemle belirtiyorlar. 2020 felaketleri nde en çok yıkım gücü olan bu olay, kovit19 salgınından sonra tartışmasız en büyük felaket olarak nitelendiriliyor.

 


Elazığ depremi

2020 de yer sarsıntıları oldukça arttı. Gerek ülkemizde gerek Dünya’nın bir çok yerinde depremler ve yer sarsıntıları meydana geldi. Hatırlayacağınız üzere ; 24 Ocak Cuma akşamı 6,8 şiddetindeki depremde 41 kişi hayatını kaybetmiş ve 1.607 kişi de yaralanmıştı. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan deprem, bir çok ilden hissedilmiş, özellikle Malatya da da ölüm ve yaralanmalara yol açmıştı. Yüzlerce binanın kullanılamaz duruma geldiği depremin yaraları devletimiz tarafından hızlıca sarılmış ve mağdur olan vatandaşlarımıza Kızılay ve AFAD başta olmak üzere bir çok kurum ve STK seferber olmuştu.  Elazığ depremi yanı sıra aynı günlerde Manisa da 5,1 şiddetindeki depremle sarsılmıştı.

Kandilli rasathanesince derinliği 5,5 metre olarak ölçülen depremde 40 km lik bir fay hattının kırıldığı ve depremin meydana geldiği tespit edildi. Deprem öncesi ve sonrası öncü ve artçı depremlerin sık yaşandığı bölgede yeni bir depreme karşı önlemler alınmakta.


Marmara Depremleri

Şu günlerde bile devam eden Marmara’daki yer sarsıntıları, Marmara bölgesindeki hattın aktif olarak çalıştığının göstergesidir. Bu fay hatlarında biriken enerji sürekli olarak küçük kırılmalara yol açmaktadır. Uzmanlar bu kadar aktif olan bir hatta biriken enerjinin bir anda boşalması halinde büyük bir depremin kaçınılmaz olacağını ve yıkım gücünün yüksek olacağını belirtiyorlar. Deprem şiddeti kadar, salınım süresinin de oldukça önemli olduğunu belirtmemizde fayda var.

Örneğin 10 saniyelik 5,0 şiddetindeki bir depremin yaratacağı yıkım ile 1 dakika süren aynı şiddetteki bir depremin yaratacağı yıkım arasında dağlar kadar fark var. 2020 felaketleri nde Marmara depremleri ile özellikle 2019 yaz dönemi insanlar panik ve stresli bir dönem geçirdi. 17 Ağustosta büyük bir travma yaşayan İstanbul halkı, terdirgin bir şekilde süreci takip etmekte.


Küba Depremi

30 Ocak 2020 de Karayip Denizi’nde 7,7 şiddetinde büyük bir deprem meydana geldi. En çok etkilenen ülkenin Küba olması yanısıra Bahamalar, Jamaika, Haiti, Honduras, Cayman Adaları gibi ülkeler de depremden etkilendi. Uzmanlar tarafından yapılan tsunami uyarısı neyse ki gerçekleşmedi.

Küba depremi dev çukurlar
Küba depremi dev çukurlar

Deprem sonrası özellikle sahil hattında dev çukurlar meydana geldi. Uzmanlar yer altındaki büyük bir hattın kırıldığını ve yer altında boşluklar oluştuğunu dile getiriyorlar. Dev çukurları bu nedene bağlayan uzmanlar, yakın zamanda aynı büyüklükte depremlerin olabileceğinin de altını çiziyor.

 


 

Yeni bir 2020 felaketleri örneği : Çernobil Yangını

İnsanlık tarihinin en büyük nükleer felaketinin yaşandığı Ukrayna’nın Çernobil şehri, tamamen boşaltılarak yıllardır hayalet şehir olarak varlığını sürdürmekte. Bölgede hala radyasyon seviyesinin yüksek olduğu bilindiği için şehir ve çevresi tamamen insansız bir şekilde korunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Çernobil çevresindeki ormanlarda çıkan yangın ve bu yangının hızla Çernobil’e doğru ilerlemesi yürekleri ağızlara getirdi!

Neyse ki yangın on günlük yoğun bir çalışma sonucu kontrol altına alındı ve bugün tarihiyle tamamen söndürüldü. Yangının kundaklama olduğu ve ormanın kasten yakıldığını bildiren Ukrayna hükümeti, faillerin yakalandığını ve cezalandıracaklarını açıkladı. Yangın nükleer santrale ulaşsaydı ikinci bir nükleer facia yaşanabilirdi ve bölgedeki uyuyan radyoaktif enerji harekete geçebilirdi. Yangın sonrası Çernobil Nükleer Santrali, radyasyon atık deposu ve diğer kritik noktalarda herhangi bir risk olmadığı belirtildi.


 

29 nisan Dünyaya Gök taşı Çarpma İhtimali

2020 Felaketleri : Dünyaya Göktaşı Çarpacak mı
2020 Felaketleri : Dünyaya Göktaşı Çarpacak mı

Her gün Dünyamıza onlarca meteor çarpıyor aslında. Bu meteorların çapları maksimum 5-10 metre olduğu için yer yüzüne inmeden henüz atmosferdeyken aşırı ısınma sebebiyle parçalanarak yer yüzüne ulaşmadan yok oluyorlar. Bizler bu durumu geceleri gökyüzünde görünce “yıldız kaydı” olarak ifade ediyoruz. Nadiren de olsa yer yüzüne bu gök taşları düşebilmekte. Yer yüzüne düşen bu taşlara meteorit adı veriliyor. Çok detaylı bir konu olduğu için bu konuyu sitemizden daha detaylı olarak ana başlık olarak ele aldık ve okumanıza sunduk. Sitemizden konuyu bularak okuyabilirsiniz.

Konumuza devam edecek olursak, yer yüzüne nadiren de olsa ulaşan bu meteoritler, yer yüzüne çarptıkları anda büyüklüklerine göre bir sarsıntıya yol açabiliyorlar. Çarptıkları yerlerde devasa çukurlar oluşturan bu meteoritler, şu günlerde de aktif olarak dünyamızı ziyaret etmekteler. Daha dün tarihi itibariyle Karadeniz’e meteoritlerin düştüğüne ve bir sarsıntı meydana getirdiğine şahit olduk.

29 Nisan Göktaşı : Dünyamıza Göktaşı Çarpacak mı?

Nasa tarafından 29 Nisanda Dünya’mızın eksenine girmesi tahmin edilen büyük bir meteor hızla Dünyamızın olduğu uzay kısma doğru yol almakta. Bu meteorun çapı tam tamına 4.1 km çapında. Küçük bir şehir büyüklüğündeki bu asteroid (göktaşı) Dünya’ya çarparsa, insanlığın sonu gelebilir.

2020 Felaketleri : Meteor
2020 Felaketleri : Meteor

Neyseki konuyla ilgili açıklama yapan Nasa yetkilileri, 1998 OR2 isimli bu göktaşının Dünya’mızdan 29 Nisan 2020 tarihinde geçeceği ve 6.3 milyon km uzaklıktan (Dünya – Ay arası mesafeden 16 kat daha fazla) Dünyamızı etkilemeden geçeceği bildirildi.

2020’nin henüz yarısına bile gelmemişken bu kadar felaketi yaşamak bana bir kıyamet filmini andırıyor ve 2020’yi ‘Kıyamet Yılı’ olarak adlandırmaktan başka seçenek bırakmıyor. Dileriz 2020 felaketleri kovit19 salgınıyla son bulur ve çok yakında özlediğimiz “normal” hayatımıza geri döneriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 100 yılda yaşanacak tüm olayları 1 yılda yaşadık. Bakalım başka neler yaşayacağız? İnşallah güzel günler gelir en kısa zamanda. Bezdik artık felaketlerden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı