Sağlık

Alkol ve Sigaranın Zararları

Alkol Ve Sigara’nın Zararları

Alkol ve sigaranın zararları yazımızda; Sigara ve alkol geçmişten günümüze kadar üzücü bir şekilde sık kullanılan zararlı alışkanlıklardandır. Sigara ve alkol’ün hem maddi hem manevi hem de fiziksel açıdan birçok zararı vardır. Bunların dışında çevreye verilen büyük zararları da gözden kaçırmamalıyız.

Alkol Ve Sigara Kullanımı

Son zamanlarda alkol ve sigara’nın bütçelerinde artışlar yaşandı. Bu durum kullanmaları azaltma açısından ne kadar iyi görünüyor olsa da bazı kullanıcılar bundan dolayı kendilerini daha çok riskin içine atıyorlar. Örneğin alkol fiyatlarının artması ile alkol kullanıcıları kendi alkollerini üretmeye başladı. Elbette bu durum daha tehlikeli ve daha zararlı hale geldi. Sigara fiyatlarının artması ile de sigara içmek isteyenler kaçak veya tütün satılan yerlerden kendilerine zarar veren maddeleri temin etmeye devam ediyorlar.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılığı sigara ve alkol ile tanımlarsak anlaşılması daha kolay olacak bir kavram olabilir. Bağımlılık, psikiyatrik bir sendromdur. Kendimizde bir maddeye bağımlılığı ölçebilecek maddeler aşağıdaki gibidir;

  1. Kullanılan madde miktarı azaltıldığı veya kesildiği zaman yoksunluk hissinin ortaya çıkması.
  2. Ruhsal veya fiziksel olarak sorunlar artış gösterdiği halde madde kullanımını bırakamamak.
  3. Kullanılan maddeye karşı kişiler de tolerans gelişmesi.
  4. Madde kullanımından dolayı sosyal,mesleki ve kişisel hayatın olumsuzluklarla karşılaşması.

 

Bağımlılık Döngüsü

Alkol ve sigaranın zararları yazımızda, bağımlı olan kişilerin kullandığı bazı cümleleri gösteren kriterler şu şekildedir;

l Bir daha asla kullanmayacağım.

l Ben bağımlı olmam.

l İstesem bırakabilirim.

l Bu meret bırakılmaz.

l Bırakmak zorundayım.

l Artık bırakmam gerek.

l Bıraktım bir daha başlamam.

Bağımlılık, ciddi ve önem verilmesi gereken bir hastalıktır. Araştırmalara göre bağımlılıkla ilişkili olarak vücutta nörokimyasal, nörofizyolojik değişimler saptanmıştır. Bağımlılığın tedavisi olarak en önemli adım kişinin bu durumunu kabullenip tedavisine sadık kalmasıdır.

Bağımlılık tedavisi, belirli şemasal ve kriterler ile tedavi edilebilir bir süreçten oluşmaktadır.

 

Alkol’ün Verdiği Ciddi Zararlar

Araştırmalara göre alkol kullanımının verdiği zararlar şu şekildedir;

Beyin ve Sinir Sistemi

Fazla alkol kullanımından dolayı kişilerde beyin ve sinir sisteminde hasarlar gözlemlenmektedir. Alkol kullanan kişilerin pek çoğunda unutkanlık görülmektedir. Bu unutkanlığın sebebi beyinin kötü etkilenmesinden kaynaklıdır. Alkol kullanımına yeni başlayan veya uzun süre kullanan kişilerde fark etmeksizin ilk kullandıkları günü hatırlamakta zorluk yaşayabilirler. Ancak fazla alkol kullanan kişilerde hafıza ve bellek kaybı olduğu araştırmalarca gözlemlenmiştir.

 

Sindirim Sistemi

Alkol, mideyi tahribata uğratan bir maddedir. Midenin iç yüzeyini tahriş ederek reflü ve gastrit sorununa yol açar. Bu sorunlar kişilerde mide yanmasına ve kusma olaylarına yol açar. Aynı zamanda alkol, yemek borusunun üst ve alt kısmında yırtıklara yol açabilir. Bu durum ise kişilerde besin emiliminde sorun yaşamalarına neden olmaktadır. Ancak iyi bir haber olarak alkol tüketimini bırakan kişilerde bu yırtıklar düzelmektedir ve yemek borusu eski haline dönebilmektedir.

Alkol ve sigaranın zararları na devam edecek olursak; Karaciğerin yağlanması ve büyümesi fazla alkol alan kişilerde gözlemlenmektedir. Bu durumda kişilerin vakit kaybetmeden tedavi olmaları gerekir. Ayrıca alkol alındığı zaman emilim için karaciğere gidecektir. Alkol burada parçalanır. Alkol miktarı fazla alındığı zaman emilimi uzayacak ve alkol kanda kalmaya devam edecektir.

 

Cinsel İşlevler

Alkol alan kişilerde cinsellik boyutunda önemli sorunlar görülmektedir. En çok, erkekler de isteksizlik, sertleşme kaybı olarak görülür. Kadınların vücutları daha hassas ve narin olduğundan dolayı alkol daha çok zarar verebilir. Adet düzensizlikleri, hamile kalamama, erken menapoz, sinirlilik ve agresiflik kadınlarda fazla alkol kullanımında görülen zararlı etkilerdir.

 

Gebelik Süreci

Alkol ve sigaranın zararları gebelik sürecinde de oldukça göze çarpıyor. Gebelik sürecinde alınan alkolden dolayı, rahimdeki bebek kan aracılığıyla beslendiği için alkol direkt olarak bebeğe de zarar vermektedir. Özellikle bebeğin beyin ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiler. Annenin düşük yapmasına neden olabilmektedir. Anne düşük yapmamış veya erken doğum olmamış olsa bile bu durumda da bebeğin anne karnında bir çok komplikasyonlar geçirdiği kesin bir durumdur.

 

Alkol’ün Çevresel Zararları

Birçok tecrübeye göre alkol kullanımı sadece vücudumuza değil yaşadığımız çevreye de zarar vermektedir. Özellikle alkol alınarak kullanılan arabalarda kaza riski çok fazladır. Kişilerde görülen sinirlilik durumundan dolayı birçok aile içi bağ ve saygı bozulabilir. Alkol kullanımı evli kişilerin boşanma sebebi olarak sıraya girmiş durumdadır. Alkol, hayatımızı kurmamızda, hedeflerimizin yolunda ilerlememizde engeller ortaya koyar. Bizi yaşamdan ve yaşamaktan soğutabilir ve en önemlisi sevdiklerimizden uzaklaşmamıza en büyük sebeplerden biridir.

 

Sigara’nın Verdiği Ciddi Zararlar

Çoğu insanında bildiği gibi sigaranın hem çevresel hem maddi hem de manevi zararları vardır. Sigara kullanan kişiler rahatladıklarını düşünerek kullanmaya başlar ve bağımlılık kazanırlar. Bu durum sanıdan ibaret olmakla birlikte sigara kullanımı yavaşça ölüme sürükleyen bir bağımlılıktır.

 

Araştırmalara göre sigaranın verdiği zararlar şu şekildedir;

Akciğere verdiği zararlar

Sigara, solunum sistemini koruyan örtülere zarar vererek her tehlikenin akciğerlere açık kalmasına neden olur. Özellikle bu günlerde gündem olan korona virüsten dolayı uzmanlar sigara kullanımının azaltılmasının gerekli olduğunu söylüyor. Sigaranın içerisinde bulunan yüzlerce zararlı maddeler ve sigaranın dumanı akciğere çekildiğinde yavaşça akciğeri zehirler ve akciğerin işlevini yitirmesine neden olur. Sigaranın akciğere verdiği en büyük zarar akciğer kanseridir.

 

Sırt Ve Bel Ağrısı

Sigara kullanımından dolayı vücuda alınan oksijen miktarı azalır. Omurilikte ki disklere gönderilen oksijen miktarı azaldığı kişin kişilerin vücudunda şiddetli bel ve sırt ağrılarına yol açabilir.

 

Göğüs Kanseri

Sigara tüketen kadınlar diğer kadınlara göre yüzde 75 daha fazla göğüs kanserine yakalanma riski taşımaktadır.

 

Şeker Hastalığı

Sigara kullanımı, vücudun insülin salgılama yeteneğini kaybetmesine neden olarak şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olur.

 

Çocuklarda Solunum Sıkıntıları

Anne veya babası sigara tüketen çocukların solunum problemleri ve sigara kullanımına olan ilgileri daha büyük tehlike taşımaktadır. Çocuklar bu şartlarda pasif içici durumundadırlar. Pasif içici olduklarından dolayı çocuklarda, bronşit, soğuk algınlığı, bademcik problemleri, astım ve bazen ölüme yol açan zatüre gibi hastalıklara pasif içici olmayan çocuklara nazaran 6 kat daha yakalanma riski taşımaktadırlar.

 

Sigara’dan Dolayı Oluşan Diğer Kanser Türleri

l Ağız Kanseri

l Burun Kanseri

l Dudak Kanseri

l Gırtlak Kanseri

l Mesane Kanseri

l Yemek Borusu Kanseri

l Böbrek Kanseri

l Karaciğer Kanseri

l Mide Kanseri

l Pankreas Kanseri

 

Sigara Tütünü’nün İçerisinde Bulunan Zararlı Maddeler

l Bütan Gazı (tüp gazı)

l Kadmiyum (pil metali)

l Strik Asit

l Tiner

l Nikotin (uyuşturucu)

l Amonyak (tuvalet temizleyici)

l Boya

l Karbon Monoksit (egzoz gazı)

l Metanol (füze yakıtı)

l Arsenik (fare zehri)

l Aseton (oje sökücü)

Sigaranın içerisinde saydığımız bu kimyasallardan daha çok kimyasal olduğu bilinmektedir. Araştırmalara göre sigaranın içerisinde 4000 tane zehirli madde olduğu söylenmektedir. Üstelik gördüğümüz gibi içerisindeki hiçbir madde normal hayatta vücudumuz için aldığımız maddeler değildir.

Son olarak alkol ve sigara kullanan kişiler şunu bilmelidirler ki bu durumu yenmek ve yeni sağlıklı bir hayata kavuşmak zor değildir. Daha sağlıklı ve rahat bir yaşam için bize zarar veren alışkanlıkları bırakmalı ve sevdiklerimizle mutlu bir hayat kazanmaya başlamalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı