SağlıkYaşam

Bağışıklık Sistemi ni Nasıl Yükseltirim

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ NEDİR ?

Bağışıklık sistemi yani immun sistemi canlıyı dışarıdan gelebilecek her türlü tehdide karşı koruyan dokular ve hücrelerden oluşan bir sistemdir. immun sistemi silahlı bir orduya da benzetilebilir. Bu silahlı ordu enfeksiyon, virüs ve vücuda zarar verebilecek tüm etkenlere karşı büyük bir savaş halindedir. Bağışıklık sisteminin düşmesi ile birlikte veya tam anlamı ile çalışamaz hale gelmesi sonucunda birçok hastalığa fırsat doğar. Bugün sizlere mevsim değişiklikleri sebebi ile çok fazla etkilenen bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebilirsiniz bu konu hakkında bir takım tüyolardan bahsedeceğiz.

Bağışıklık Sistemi
Bağışıklık Sistemi

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN

NELER YAPMALIYIM?

1- DÜZENLİ UYKU

Düzenli uyku bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarındandır. Özellikle gece uykusunun immun sistemini güçlendirmesi ve bazı hücrelerin yenilenmesi için oldukça önemli bir yere sahip olduğu uzmanlar tarafından sürekli olarak vurgulanmaktadır.

2- DÜZENLİ SPOR

Düzenli spordan kasıt lüks bir spor salonuna paralar dökmek anlamına gelmemektedir. Burada asıl vurgulanan durum vücudun rutin olarak hareketli kalmasının sağlanmasıdır. Hücrelerin sürekli olarak hareket halinde olması bağışıklık sistemine destek olması demektir. Bu sayede bağışıklık sistemi sürekli olarak canlı kalacak ve hastalıklara karşı daha etkili mücadele verecektir.

3- KAHVALTI ÇOK ÖNEMLİ

Düzenli ve sağlıklı bir kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında 9 ile 12 saatlik bir zaman dilimi olduğunu ve vücudun uykuda hala çalıştığını düşünürsek sabah yapmış olduğunuz kahvaltı hücrelerin yenilenme hızını arttıracak bağışıklık sistemine doğrudan ciddi derecede katkı verecektir.

4- TAZE SEBZE VE MEYVELERİN TÜKETİLMESİ

Taze meyve ve sebzeler bağışıklık sisteminin yanı sıra vücuda birçok katkısı bulunmaktadır. Özellikle meyve ve sebzelerinizi bol su ile yıkayarak tüketmelisiniz. Bunun yanında ara öğünlerde mutlaka meyve tüketmeniz tavsiye eilmektedir.

5- BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DOSTU KEFİR

Kefirin bağışıklık sistemine katkısı birçok araştırmaya konu olmuş durumdadır. Özellikle immün bir hastalık olan yani bunun yol açtığı en rahatsız edici hastalıklardan vitiligo’nun önüne geçmenin en önemli kaynağı kefir tüketimidir. Kefirin büyük bir faydası olduğu yanı sıra kemik, cilt, karaciğer ve gözlere faydası çok büyüktür.

6- HAVUÇ SUYU TÜKETEBİLİRSİNİZ

Havuç suyunun cilt ve bağışıklık sistemi için faydaları televizyon kanallarına bile konu olmuştur. Özellikle kahvaltıda çay yerine tüketilen havuç suyu iki günde bir şekilde tüketildiğinde hastalıklara engel olabilirsiniz. Her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır.

7- BOL SU TÜKETİN

İnternet üzerinde biraz araştırma yaptıysanız eğer suyun ne derece katkısı olduğunu görmüşsünüzdür. Günlük tüketilen iki buçuk litre suyun vücutta yer alan zararlı tüm etmenleri dışarıya atacağından vücudumuzun savaş yükünü azaltabilirsiniz.

8- SİGARA VE ALKOLDEN UZAK DURUN

Sigara ve alkol, bağışıklık sistemini doğrudan etkilemektedir. İnsan sağlığını özellikle akciğerlerimizi en çok yoran hatta tamamen çökertebilen sigara ve alkol tüketiminden ne kadar uzak durursanız sizin faydanıza olacaktır.

9- STRES SİGARADAN DAHA ZARARLI OLABİLİR

Sigara içen kişinin günlük vücudunda ortaya çıkan anormal durumların hepsi stres zamanında da ortaya çıkmaktadır. Hücre yıkımları olduğundan vücuda yararlı enzimleri de kötü durum gibi algılayarak onları yok etmek isteyecektir. Bu sebeple immun hastalıklar ortaya çıkacaktır. Stresi hayatınızdan çıkarmanız kolay olmayabilir ancak bu durumla baş etmeyi öğrenmeniz sizin için çok önemlidir.

10- SOĞUK DUŞ

Duş alırken soğuk su ile duş alamıyorsanız bile ılık su ile almaya özen gösteriniz. Bunu da yapamıyorsanız eğer özellikle duşunuzu soğuk bitirmeye özen gösteriniz. Soğuk duş durumu bazı kişilere saçma gelse de televizyon kanallarına konuk olmuş uzmanların yorumları ile birlikte gündeme gelmiş ortak noktada insanları birleştirmiş durumdadır.

Bağışıklık sistemiyle ilgili diğer yazımız olan Bağışıklık Sistemi Güçlendirme yazımızı okumayı unutmayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı