Bilim-TeknolojiSağlıkYaşam

Bilgisayar ve Teknoloji Kullanımı na Dikkat!

Koronavirüs Günlerinde Bilgisayar ve Teknoloji Kullanımı na Dikkat!
Yeni tip koronavirüs salgını, dünya gündeminde ilk sıradaki yerini koruyor. Covid-19 virüsünün sebep olduğu üst solunum yolu hastalıklarından korunmaya çalıştığımız şu günlerde adeta bir karantina yaşıyoruz.  Evde geçirdiğimiz zamanın artması ile birlikte koronavirüs ya da Covid-19 salgını bir takım riskleri de beraberinde getiriyor.


Bu riskler içinde en önemlisi ise şüphesiz ki aşırı internet tüketimi. Koronavirüs nedeniyle okulların da tedbir amaçlı uzaktan eğitime geçmesiyle okul çağı çocukları da problemli teknoloji kullanımı riskiyle karşı karşıya kaldı.

Bilgisayar ve Teknoloji Kullanımı psikolojimizi olumsuz yönde etkiliyor.


Bilgisayar ve Teknoloji Kullanımı, akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi araç gereçlerin bireylerin gerek fiziki gerekse psikolojik sağlığı, sosyal hayatları üzerinde olumsuz etkiler yaratan,  sağlıksız bir davranış biçimidir. Özellikle internet kullanımı ile birlikte yaygınlaşan problemli teknoloji kullanımının belirtileri nelerdir? Problemli teknoloji ya da internet kullanımının belirtileri;

  • Telefonu elinden bırakmama,
  • Bir gün içinde çok uzun bir zaman dilimini teknolojik araş gereçlerin başında geçirme,
  • Sürekli biçimde mesajlarını, maillerini, aramaları kontrol etme isteği,
  • Teknoloji ile geçirilen zamanın günden güne daha da artması,
  • Teknolojik araç gerekleri aşırı kullanma nedeniyle gerçekleşen ellerde uyuşma, bedende hissedilen ağrılar gibi somatik yakınmalar, olarak sayılabilir.

Uzun bir zamanı evlerimizde kendimizi ve sevdiklerimizi Covid-19 virüsünden koruyarak geçireceğimiz günler, Bilgisayar ve Teknoloji Kullanımı na da kapı aralıyor. Bu sebeple teknoloji kullanımının denetlenmesi, psikolojik sağlık açısından son derece önemli.


Koronavirüs günlerinde teknolojik araçların kullanımını;

  • Belirli saatler ile sınırlandırın,
  • Mail ve mesajlarınızı günün belirli saatlerinde kontrol edin. Kontrol süresi içinde telefonlarınızı elinize almama konusunda kendinizi denetleyin.
  • Sosyal medyaya günün belirli bir saatinde bir sefer girme konusunda kendinizi denetleyin.
  • Koronavirüs ile ilgili haberlere dair bilginizi günde bir ya da iki kez tazeleyin. Bu konuda sürekli haber aramayın ve okumayın.
  • Özellikle çocuklarınızın, akıllı cihazlardan uzak durmasını sağlayın, çocuklar için etkinlikler yaparak çocuğunuzu bu cihazlardan uzak tutabilirsiniz. Ayrıca büyükler içinde akıllı cihazlardan ve teknolojiden uzak durmak için Evde zaman geçirmek için fikirler yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Sağlıklı günlerin birgün mutlaka geleceğini, bu günlerde zamanı etkili değerlendirmenin geleceğimiz için bir yatırım olduğunu unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı