Sağlık
Son Yazılar

Corona Virüsü Korunma Yolları

Corona Virüsü Korunma Yolları yazımızda ; Ülkemizde ölüm sayısının 4’e yükseldiği bu günlerde korona virüsü (kovit19) nden korunma yolları önem kazanmaya başlamıştır. Çin’in Wuhan kentinden tüm Dünyaya hızlıca yayılan bu ölümcül virüs daha fazla can almadan insanların koruma yollarını öğrenme konusunda bilinçlenmeleri ve Korona virüsünden korunma yolları nı harfiyen uygulamaları gerekmektedir.

Dünya geneline hızla yayılan ve hemen hemen tüm Dünya ülkerinde tespit edilen virüs, ülkemizde de kısa bir süre önce tespit edildi konu bir anda ülke genelinde önem kazandı. Çok basit tedbirlerle bulaşma olasığını minimuma indirmenin mümkün olduğu korunma yöntemlerini aşağıda madde olarak sıralanmıştır. Hemen hemen herkesin aklına gelen Corona virüsü hangi illerde sorusunu araştırmak yerine, virüs yanı başımızdaymış gibi davranmalı ve geç olmadan alınabilecek tüm tedbirleri almamız gerekmektedir. Uzmanlar tarafından Türkiye Corona vakaları gün be gün takip edilmekte ve bulgular vatandaşlarımızla paylaşılmaktadır. Bu bulgulara göre alınacak tedbirler de şekillenmek de hem kendi sağlığımız için hem de başka insanlara bulaştırma ihtimalini azaltmak için koruma yollarını harfiyen uygulamaya özen göstermemiz gerekiyor.

Corona Virüsü Korunma Yolları
Corona Virüsü Korunma Yolları

Corona Virüsü Korunma Yolları madde madde sayacak olursak

1- Ellerin dirseklere kadar bol su ile en az 30 saniye yıkanması, tek kullanımlık kullan-at mendil tercih edilmesi, kurulama için mümkünse kağıt havlu kullanılması değilse sadece kendisinin kullanacağı havlu kullanması.

2- Evden dışarı zaruri olmadıkça çıkılmamalı. Çıkılacaksa özellikle alışveriş yaparken ya da halka açık yerlerde nesnelere dokunurken dikkatli olunmalı mümkünse tek kullanımlık eldiven kullanılmalıdır.

3- İnsanlara 1 metreden fazla yaklaşılmamalı, tokalaşma sarılma gibi sosyal eylemler uzaktan yapılmalıdır. Ağızdan çıkan damlacıkların 1 metreye kadar nüfuz ettiği ve kolaylıkla solunum yoluyla bu damlacıkların vücudumuza girmesi yüksek olasıdır.

4- Dışardan eve getirilen ambalajlı ürünler eve sokulmadan kapı önünde temizlenmeli mümkünse yıkanmalıdır. Kargo şirketlerinden gelen mektup paket tarzı kargolar özenle alınmalı ve dış ambalajı eve sokulmadan çöpe atılmalıdır.

5- Toplu taşıma araçlarından mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Çünkü virüsün yayılma gücü yüksek olduğu için en muhtemel alanlar genelde insanların bir arada olduğu ortamlardır. Ayrıca avm, spor tesisleri, sinema, tiyatro gibi sosyal eylemlere bir süre ara verilmelidir. Akraba ziyaretleri de minimuma indirilmelidir.

6- Virüsün şimdilik sadece hava ve temas yoluyla bulaşabileceği tespit edilmiştir. Başka yollarla da bulaşabileceğini araştıran uzmanlar özellikle içme ve kullanma suyunu bol kaynatmalı ve atıklardan uzak durmamız gerektiğini vurgulamaktadırlar.

7- Çocuklarımızı ve yaşlılarımızı virüs ile alakalı bilinçlendirmeli ve panik yapmadan süreci atlatabileceğimiz konusunda telkinlerde bulunulmalıdır. Ayrıca öz bakım ve kişisel korunma gibi hassas bilgiler tane tane anlatılarak bilinçlendirme yapılması gerekmektedir.

8- Corona virüsü salgını şuan olmasa normal şartlarda mevsim itibari ile genel bir soğuk algınlığı ya da grip geçirmemiz olasıdır. Böyle bir durumda panik yapmamalı, tedbir amaçlı en yakın sağlık kuruluşuna gitmemiz önerilmektedir.

9- Corona virüsünün özellikle solunum yolunu hedef aldığı bilinmektedir. Solunum yoluyla ilgili herhangi bir hastalığı olan bireylerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Corona Virüsü Belirtileri olarak göze çarpan nefes darlığında Özellikle sigara alkol tüketimi tamamen durdurulmalı ve sağlıksız hava şartlarında bulunulmaması gerekmektedir.

10- Bağışıklık sistemimizi güçlü tutacak şekilde beslenmeli ve özellikle stresten uzak durarak süreci sağlıklı bir şekilde atlatmamız gerekiyor.

Çok basit tedbirlerle hem kendimizi ve sevdiklerimizi hem de başka insanları korumak işte bu kadar basit! Sağlıklı günlere hep birlikte inşallah.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Site ve bilgiler için çok teşekkürler
    Korona virüsüne karşı Çin’deki gibi sokaklara ve caddelere maske otomatları konulabilir. Uygun bir fiyat ile satın alınabilir. Evlere maske dağıtımı yapılabilir. Testler de evler de yapılabilir.
    Eczacıların, market ve kargo, posta, su satış çalışanlarının vs mutlaka test yaptırması gerektiğini düşünüyorum. Maskeleri uygun şekilde kullanmayabiliyorlar ve bazen sosyal mesafeye uyamıyorlar. Bu tür yerlerde dezenfekte zorunlu olmalı. İşyerlerine de zorunlu dezenfekte yaptırılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı