Bilim Kurulu

Depreme Karşı Ne Kadar Hazırlıklıyız?

Türkiye bir deprem ülkesi ve biz depreme karşı ne kadar hazırız? Her şeyden önce deprem bilincine sahip olmamız gerekiyor. Deprem anında neler yapmamız gerekir ve deprem çantasında neler olmalıdır? Depreme karşı hangi tedbirleri almak gerekir?

 

DEPREME KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Binalar İçin Alınacak Önlemler

Deprem ülkesinde olduğumuzu unutmayarak, bizlerinde bazı tedbirler alması gerekir. Her şeyden önce binanın depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmemiz gerekecektir. Bina taşıyıcı kolonlarının sağlamlığının tespit edilmesi ve buna göre önlemlerin alınması gerekmektedir.

Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde pek çok bina depreme karşı dayanıksız durumda. Kentsel dönüşüm bu binaları bir nebze olsun sağlamlaştırdı ancak yine de yetersiz.

İstanbul’da toplanma alanları, yerlerine binalar dikildiği için oldukça azaldı. Nefes alacak ve insanlara deprem anında kaçacak açık alan kalmadı ve bu dev binalara her gün yenileri ekleniyor.

Aslında belli bir kattan sonraki inşaatlara izin verilmemesi en doğrusu ama belediyelerin rant savaşı buna izin vermiyor.

Her ne kadar binaların DASK poliçeleri olsa da DASK işlemi yapılan binaların sağlamlığı sorgulanır. Pek çoğuna sadece tapuya bakılarak bankalar tarafından DASK işlemi yapılıyor. Her şeyden önce binaların depreme karşı dayanıklı yapılması gerekiyor. Unutmamak gerekir ki; deprem değil, bina öldürür. DASK, depreme karşı alınan bir maddi tedbir önlemidir.

İmar dışında konut yapımı için ayrılan yerler dışında hiçbir yere bira yapılmaması gerekiyor.

Özellikle dere kenarlarına ve su kenarlarına çok yakın mesafelere ev yapılmaması gerekmektedir. Çığ olaylarının çok görüldüğü yerlerin yamaçlarına ev yapılmamalıdır. Deprem anında kayaların kopması ve toprak kayması kötü sonuçlar doğurabilir.

 

Evlerde Alınacak Önlemler

Büyük çapta depremlerden önce öncü deprem meydana gelmektedir. İlk sarsıntıyı hissettiğiniz anda, sizin ve evdekilerin güvenliği açısından sakin kalmanızda yarar var. Alacağınız yanlış karar pek çok olumsuz duruma neden olur. Bu sebepten dolayı;

Eğer depremlerin sık yaşadığı bir bölgede yaşıyorsanız, evinizde almanız gereken bazı tedbirler bulunmaktadır. Özellikle evinizde küçük bir çocuğunuz varsa daha da temkinli olmak zorundasınız.

 1. Evinizdeki raf ve vitrin tarzı mobilyaların duvara monte edilmesi, sarsıntı anında

devrilip evdeki bir bireye zarar vermemesi açısından akıllıca bir karardır. Dolap ile duvar arasında boşluk kalıyorsa, bir dolgu malzemesi kullanılarak, aradaki mesafe kapatılabilir.

 1. Evde yanıcı, patlayıcı ya da zehirli madde varsa, bunların deprem anında düşüp zarar

vermemesi için sabitlenerek bir depoda saklanmalıdır. Ayrıca üzerlerine fosforlu etiketler konup maddelerin ismi belirlenmelidir.

 1. Depreme karşı alınan bir diğer önlem de bir deprem çantası hazırlanmalıdır ve kolay

ulaşılabilecek yerde tutulmalıdır. İçinde bozulabilecek gıda varsa, bu gıdalar ara ara yenilenmelidir.

 1. Belirttiğimiz üzere ilk olarak sükunetinizi korumanız lazım. Panik yapmamanız

gerekir.

 1. Evde duvara sabitlenmemiş dolap ya da raf varsa bunlardan uzak durulmalıdır.
 2. Balkona çıkılmamalıdır. Ne kadar yere yakın olursa olsun balkondan atlanmaya

çalışılmamalıdır. Depremlerde en çok yaralanan kişilerin deprem sırasında balkondan atlayan kişiler olduğu bilinmektedir.

 1. Bina asansörü kesinlikle kullanılmamalıdır.
 2. Telefonları sadece bir yangın durumu ve çok acil bir durum varsa kullanmalı, kısa mesaj ve whatsapp gibi haberleşme kanalları kullanılmalıdır.
 3. Sarsıntı sonrasında su vanaları kapatılmalı, gaz ocakları, soba ve doğalgaz kapatılmalı

ve elektrik şalterleri kapatılmalıdır.

 1. Açık durumda ocak, fırın gibi cihazlar varsa kapatılarak dökülecek olan tencere,

demlik gibi eşyalardan uzak durulmalıdır.

 1. Pencere ve cam eşyaların olduğu kısımlardan uzak durulmalıdır.

Ayrıca evimizde bir deprem çantası bulunması da gerekmektedir. Peki bir deprem çantasında neler olmalıdır?

 

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler  

Depreme karşı hazır bulundurmamız gereken ilk yardım çantası, evdeki kişilerin kullandıkları reçeteli ilaçlar, bol su, çocukların kullandığı ilaçlar, uzun süre dayanan ve enerji veren gıdalar, bir battaniye, giysi, kalem-kâğıt, önemli numaraların yazıldığı ve su geçirmeyen bir dosya, acil durumlar için bir miktar para, tuvalet kâğıdı ve atıklar için naylon poşet ve evdeki yaşlı, çocuk ve engelli varsa onlar için kullandığınız özel malzemelerden bulunması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı