Sağlık

Depresyon Belirtileri ve Bilmeniz Gerekenler

Corona Virüs salgını sonrası iyice gerildik ve evlere kapandık. Bu dönemde farkında olmadan depresyona girmiş olabiliriz. Depresyon belirtileri başlarda pek hissettirmez kendini. Psikolojimizi belirli bir düzeyde tutmak ve süreci fiziksel olarak sağlıklı geçirmek gibi psikolojik olarak da sağlıklı geçirmek durumundayız. Şöyle düşünün; her şey yolunda olsa idi ve keyfine evde 1 hafta kalsaydık bile psikolojimiz bozulmaz mıydı? Dışarı çıkmanın sakıncalı hatta çoğumuz için yasak olduğu gerçeği, hiç dışarı çıkmak istemesek bile geriyor insanı.

Depresyon Belirtileri
Depresyon Belirtileri

Evde kendimizi kısıtlanmış hissediyoruz ve yavaş yavaş kilo aldığımızı görünce sinirler iyice geriliyor değil mi?

Aslına bakarsanız elimizden bir şey gelmiyor pek. Ama kendi kendimizi telkin ederek, şu an tüm Dünya’nın hemen hemen bizimle aynı durumda olduğunu düşünerek biraz rahatlayabiliriz. Biraz da fırsattan istifade yapamadıklarımızı, ertelediklerimizi falan yapabiliriz. Hem zaman geçirmiş oluruz hem de ortaya bir şeyler çıkarmış oluruz. Örneğin sitemizde yazı yazmak isterseniz, kapımız açık. 🙂 Derhal bizimle irtibata geçebilirsiniz. (iletişim).

Günümüz dünyasında depresyon belirtisi gösteren o kadar çok insan var ki… Çocukluktan tutun ta yaşlılığa kadar her dönemde görülen bir sağlık problemidir. Kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Öyle ki, depresyon ihmal edilmeyecek kadar önemli bir rahatsızlıktır. Çünkü beyni olumsuz etkileyebilen bir sağlık sorunu olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Kişi, bu hastalığı kendi kendine halletmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Mutlaka bir profesyonel yardım alması gerekmektedir.

Depresyon Nedir?

Depresyon, insan beynini belli bir noktasında meydana gelen kimyasal açıdan dengesizlik olarak tanımlamak doğru olacaktır. Yani, kişinin hislerini, düşüncelerini, davranışlarını ve hareketlerini negatif anlamda etkileyen ve hemen tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Depresyon, insanı hayattan soğutan ve yaşamdan zevk almamaya götüren bir sürece yol açar. Ayrıca depresyon bir kişilik özelliği olmadığını da belirtelim.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun bir beyin rahatsızlığı olduğunu ifade etmiştik. Bundan ötürü depresyon beyin merkezli işlevlerde meydana gelen bozulma ve karmaşıklıkların yankısı olarak insanlarda oluşan duygu, düşünce, davranış, hareket ve bedensel bozulmalar kümesi olarak tabir edebiliriz. Yalnız, her depresyon hastasında aynı belirtiler göstermesi beklenemez. Başlıca görülen depresyon belirtileri şunlardır;

 • Kişinin kendini sürekli olarak üzgün hissetmesi
 • Yaşamın anlamsız hale gelmesi
 • Umutsuzluk, çaresizlik ve tükenmişlik hislerinin yoğun yaşanması
 • Kişilerde büyük enerji kaybı olması
 • Dikkatin tamamıyla dağılması
 • Gündelik yaşamın etkinliklerine olan ilgi ve alaka isteksizliği
 • Hiçbir şeyden zevk almama ya da duymama
 • Yemek yeme ya da yememe durumuna düşme
 • Alınganlık ve unutkanlıkta artışın olması
 • İnsanlara olan güvensizliğin artması
 • İstikbale dair düşence ve hedeflerde odaklanmanın adeta sıfırlanması
 • Uykusuzluk çekmek ya da çok aşırı uyumak
 • Sürekli olarak kişinin bitkinlik hali ve yorgun hissetme hali yaşaması
 • Kişinin kendini sürekli değersiz hissetmesi ve intihar belirtileri göstermesi
 • Karar verme aşamasında çok zorluk yaşaması hatta bu durumu aşamaması

Bir insanın depresyonda olup olmadığına karar vermeye yardımcı olması açısından yukarıda ki belirtilerin bir kişi de 2 hafta seyrediyor olması büyük anlamda yeterli bir sebep olacaktır. Kişinin mutlaka hemen bir doktor muayenesi olmasında büyük fayda vardır. Kişiye depresyon tanısı konulmuş ise zaman kaybetmeden tedavisine başlanılmalıdır.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

Hastaya depresyon tanısı konmuş ise bu kişi sorunun çözümü için hemen psikoterapi görür. Ayrıca hastada bir takım ilaçlar ile beyni uyarı haline getirecek operasyonel teknikler kullanılır.

Etkili bir depresyon tedavisi alan hasta minimum 2 hafta içinde iyileşme belirtileri gösterir. Tam anlamıyla iyileşme ise 2 ile 4 ay arasında olmaktadır. Yalnız ilk defa bu tedaviye başlayan bir kişiye 6 ay bu tedavinin kesilmeden yapılması uygun olarak görülmektedir. Lakin birçok kez bu hastalığı geçiren kişiler yapılan tedavinin anlamlı açıdan koruması açısından tedavinin uzun seneler sürdürülmesi tavsiye edilmektedir.

Eğer bu sürelerde etkin bir iyileşme görülmezse güçlü bir teknik olan manyetik uyarım tedavisi (TMU) uygulanabilir.

Hastalık kişi de ağır ilerliyorsa ve intihara meyili varsa bu hasta derhal hastaneye yatışı yapılır. Yoğun bir şekilde tedaviye alınır. Tedavinin gelinen bu son noktasında birden fazla yol ve yöntem bir arada kullanılması söz konusudur. Ayrıca hastaya olan aile desteği de önemli bir husus teşkil etmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı