Sağlık

Entübe Hasta Ne Demek?

Son zamanlarda korona virüsüyle gündeme gelen Entübe Hasta, ve Entübe Hasta nedir, Entübe Hasta ne demek gibi sorular internette aranmaya başladı. Bu tanımları detaylıca yapacak olursak;

Entübe hasta ne demek
Entübe hasta ne demek?

Entübe hasta ; Solunumu veya solunum yolunun tahrip olması ya da bozulması veya bu riskin olması durumunda, solunum yolunun korunarak, hastanın oksijen ihtiyacını karşılayabilmesi, ya da akciğerlere veya solunum yolundaki herhangi bir noktaya ilaç verilmesi amacıyla, laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna (trakea) ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilen hastaya denir.

Entübe Hasta Nedir?

Corona Virüs salgını nedeniyle bazı sağlık terimlerine aşinalık kazandığımız bu dönemde sıklıkla duyduğumuz kelimelerden biri de bu terimdir. Vatandaşlarımız ilk olarak Sağlık Bakanından bu terimi duydu ve ne olduğunu öğrenmek için internette aramalara başladı.

Entübe ne demek? Entübasyon nedir? tarzında sorular, son günlerde en fazla araştırılan konulardan biri haline geldi. Bu işleme genel olarak Entübasyon denmektedir.

Entübasyon Nedir?

Entubasyon, hastanın solunum sisteminin herhangi bir sebeple devreden çıktığı durumlarda, ya da boğulacak düzeyde nefes darlığı yaşadığı durumlarda, bir takım tıbbi tertibatlar yardımıyla dışarıdan mekanik olarak solunum desteği yapılmasıdır.

Soluk borusundan akciğerlere bir tüp yerleştirilerek, havadan doğrudan akciğerlere ulaşması hedeflendir. Hayat kurtarıcı bu işlem göründüğü kadar kolay değildir. Çünkü bu işlemde akciğere doğru oranda ve basınçta hava verilmeli, havanın akciğerlerden vücuda yayılmasını sağlamak gereklidir. Oldukça hayati bir müdahaledir.

Korona virüs salgınında enfekte olan hastaların yaşadığı en büyük sorun olan nefes darlığı, ya da bir başka deyişle; bu virüsün direk solunum yollarını hedef alması ve solunum sistemini çökertmesi nedeniyle entübasyon ile hastanın solunum görevini yerine getirmesi gerekiyor.

Her hastaya entübasyon yapılır mı?

Sadece ihtiyaç halinde entübasyon yapılır. Entübasyon yapılması için hastanın entübe vakasında olması gerekmektedir.

Daha çok sigara ve tütün kullanan, kronik akciğer hastalığı ya da solunum yolu rahatsızlığı (koah, nefes darlığı, bronşit vs.) olan hastalar büyük ölçüde entübe hasta durumunda oluyor.

Korona Virüsüyle enfekte olmanız halinde, en çok ihtiyaç duyacağınız organınız Akciğerleriniz olacaktır. Dolayısıyla hastanın sigara kullanıyor olması ölüm olasılığını ciddi oranda arttırmaktadır. Bu yüzden derhal sigarayı bırakmalı ve Korona virüsünden korunma yolları yazımızı okumanızı öneririz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı