Eğitim

Evden Çalışmak İçin 9 Altın Kural

Evden çalışmak zorundaysanız bu kuralları ihmal etmeyin

Evden çalışmak zorunda kalanlardansanız bu 9 altın kurala dikkat edin. İş ve ev hayatınız arasına sınırlar koyun ve kendinizi motive etmek için sağlam rutinler oluşturun. Öncelikle evden çalışmanı hiç de hayal edildiği kadar kolay olmadığın kabul edelim. Bu nedenle evden çalışırken de başarılı olmak için gereken evden çalışma ipuçları hakkında verilen bilgileri araştırdık ve size sunuyoruz. Lütfen okumaya devam edin.

 

Evden Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajlar Nelerdir

En son yaşanan Koronavirüs salgını nedeniyle çok daha fazla insan evden çalışmaya başladı. Pek çok kişi hem kendi sağlığı hem de ailesinin sağlığı için evden çalışmayı mutlulukla kabul etmiş olsa da aslında evden çalışmak hiç tahmin edilemeyen pek çok zorluğu da beraberinde getirir.

İnsanlar kadar işlerini ne kadar önemsiyor olsalar da evin içinde 4 duvar arasına hapis kalmak hem moral olarak çabuk yıkılmaya sebep olabilir hem de iş için dikkat dağıtıcı faktörlerin sadece çevre koşulları ile sınırlı kalmadığın anladılar. Evde çalışmanın bir başka zorluğu da oturmak ve çalışmak için gerekli iç, disiplini sağlamaktır. Bir de bunun üzerine ev işlerinin yapılması zorunluluğunu ekleyelim. Aklınıza takılanlar arasında ‘’Önce çamaşır yığınlarını katlayayım…’’ ya da  ‘’Bir fincan çaydan sonra çalışmaya başlarım’’ veya ‘’Sadece bir bölüm daha TV seyrettikten sonra çalışmaya başlarım…’’ gibi kendi kendini kandırmacalar çok fazla olacaktır. Yani evden çalışırken ilk başa çıkmanız gereken sorun nasıl odaklanacağınız konusunda kendiniz eğitmek olabilir.

 

Kendinize Ait Özel Bir Çalışma Alanınız Olsun

İşinizi yapmak için kendinize ayırdığınız küçük bir masanız olsun. Bu bölgeyi sadece iş amaçlı kullanın. Böylece günün onunda işten ayrılabileceksiniz ve işiniz, ev hayatınızı önlemeyecek.  Bu yeri seçerken evde kargaşa olmayan bir mekan tercih edin.

 

Çalışma Saatleriniz Düzenli Olsun

Evde olmanızı hayatınızı dakika dakika planlamayacağınız anlamına gelmiyor. İş gününüzü ofisteyken yaptığınız gibi planlamalısınız. Belki  çocuğunuz varsa bu biraz zor olabilir ama çocuğunuzun sorumluluğunu bir başka çalışan ebeveyn ile birlikte paylaşmayı organize edin. Bu şekilde her ikinizin de kendinize kesintisiz zaman ayırabileceğiz süreler olacaktır. Her ne olursa olsun çalışma saatlerinizi koruduğunuzdan emin olun.

Kendinizi o saatlerde iş yerinde olarak düşünün. İşe gitmeyi orada vakit geçirmeyi ve eve geri gelmeyi planlayın. Böylece ev ve iş hayatınızı birbirinden ayırabilirsiniz.

 

Evden Çalışırken Ulaşılabilir Olduğunuzu Hissettirin

Evden çalışma yaparken sıklıkla patronu görmek ya da iş arkadaşlarınızı görmeniz mümkün değildir. Bu nedenle sık sık iş başında olduğunuzu teyit ettirin.

Herhangi bir proje için iş arkadaşınızı arayarak konuşun. Materyallerinizi teslim aldığınıza dair ekstra bir e-posta göndererek hatta olduğunuz bilgisini paylaşın. Gün boyu diğerlerine erişmeniz ve erişilebilir olduğunuzu hissettirmeniz önemlidir.

 

Öğle Yemeği İçin Mola Verin

Evden çalışmak için ipuçları arasında bir tanesi de tıpkı iş yerinizde olduğu gibi öğle saatinde ya da günün herhangi bir saatinde çay molası verin. Gününüzden birkaç dakika ayırın ve rahatlayın. Öğle yemeğinde sipariş verin ya da bir gün önceden kalanları ısıtın. İşe dönmeden önce kendinizi şarj etmek için, kendinize zaman verin.

Emin olun günü kalan bölümü daha verimli olacaktır. Bu genellikle ihmal edilen ama çok gerekli bir ipucudur. Zihninizi açık tutmak ve düşünceleriniz keskin hale getirmek için küçük rahatlatıcı molalar vermek son derce yararlıdır. Ancak molaları çok uzun tutmayın. Genellikle mola için de bir zaman sınırı belirlemenizde yarar olabilir.

 

İş Saatinde Temizlik Yapmayın 

Evden çalışmak için evin etrafındaki büyük projeleri düzeltmeye ya da üstlenmeye karar vermiş olun. Normal temizlik programınıza uyun.  Hafta içinde temizlik yapmamanız gerektiği için ve işinize odaklanabilmek amacı ile hafta sonunda tüm gün temizlik yapın. Temizliği hafta içine çalışma saatlerinize yaymayın.

 

Rutin Bir Programınız Olsun

Tıpkı ofise gider gibi kahvaltı saatinizi ya da özel işlerinizi belli bir zaman aralığında tutun. Böylece daha tutarlı olursunuz. Bu yöntemle aynı zamanda akıl sağlığınızı da kontrol altında tutmuş olursunuz.

 

Çok Fazla Kurban Rolünü Benimsemeyin

Gün boyunca evde olmanıza rağmen arkadaşlarınıza, çocuklarınıza, ailenize ya da evcil hayvanınıza vakit ayırmak için gönüllü olmaktan kaçının. Yoksa bu yaptığınız jest çalışma saatlerinizi de kapsamaya başlayabilir. İşe gidip gelmediğiniz dakikalardan ve hatta saatlerden yararlanın. Bu süre içinde yardımda bulunmayı teklif edin. Çalışma saatlerinizde herhangi bir yardım teklifinde bulunmayın.

 

Profesyonelliğinizi Muhafaza Edin

Ev ofisinizin kıyafet kodu olmaması iş saatlerinde pijama ile oturacağınız anlamına gelmez. Temiz ve giyimli olun. Böylece daha profesyonel çalışmalar yaparsınız ve daha iyi sonuç alırsınız. Evde olduğunuz ve terlik giydiğiniz için, işinizle ilgili iletişim kurarken rahatlamayın.

 

Teknolojinin Avantajlarından Yararlanın

Evden çalışıyorsanız teknoloji kesinlikle düşmanınız değildir. Özellikle evden çalışırken teknoloji sizin iyi bir dostunuzdur. Daha üretken çalışmak için bazı şeylere ihtiyacınız olabilir. Söz gelimi güvenilir bir bilgisayar, ellerinizi not almak için serbest bırakmak amacı ile kulaklık vb. Bunlar v programınızı ve müşterilerinizi yönetmek için çeşitli ekipmanlardır. Bunları rahatça kullanmayı öğrenin. Evde bir yazıcı ve hızlı bir internet bağlantısına ihtiyacınız olabilir. Size gereken teknolojileri sağlamazsanız iş gücünüzü başarısızlığa hazırlıyorsunuz emektir.

Yazıda belirtilen evden çalışmak için ipuçları ile ilgili maddeleri uygulamaya çalışın. Verimliliğinizi arttırırsınız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı