SağlıkYaşam

Karantina Yorgunluğu

Uzmanlar, KOVIT-19 salgını esnasında düzenli bir yeni program belirlemenin ve başka insanlara yardım etme durumunun “karantina yorgunluğu” ile mücadele etmede etkili bir yol olduğunu ileri sürüyorlar.

Günlük yaşamın KOVIT-19 nedeniyle olumsuz etkilenmesi ve normalleşme sürecinin en az bir yıl daha sürmesinin gerekebileceğinden, mevcut şartlara uyum sağlama yöntemlerini bulmak önemlidir. Günlük hayat rutinleri ve faaliyet programları hayatı olumlu etkileyecektir. Kişi karantina sürecinde planladığı rutinlere uyamıyorsa yenilerini planlamalıdır.

Arkadaşlarla ve aile ile bağlantı kurulurken kişi kendisi için de zaman ayırmalıdır..

Kötü alışkanlıklardan uzak durmaya çalışırken bir yandan da fiziksel egzersizler için vakit ayırmaya ve diyet uygulayıp bunu korumaya çalışmak gerekir.

 

İletişimi Sürdürmek

KOVIT-19 salgını nedeniyle kişisel-izolasyon ve ticari işletmelerin çoğunun kapanmasının ardından bu yana 2 aydan uzun bir süre geçti. Bazı bölgelerde kademeli olarak normalleşmeler söz konusu olsa bile, hayatın tamamen normale dönmesi bir yıldan daha uzun sürebilir.

Karantina yorgunluğu” kavramı kökleştikçe, uzmanlar bu belirsizlik durumuyla sağlıklı bir şekilde baş etmenin kişinin kendisi ve başkaları ile iletişiminde olumlu etkileri olacağını ileri sürüyor.

Ohio State Üniversitesi’nin Tıp Merkezi’nde bir psikolog olan Doktor Mary Fristad, “ karantina içinde birçok kişi günün sonunda yorgunluktan bahsediyor” diyerek karantina yorgunluğuna değindi.

“Bu durumun pek çok nedeni bulunmakta; Birincisi, herkes hayatında çok fazla değişiklik ve öngörülemez durumlar yaşıyor ” diye belirtti Fristad. “Çoğu kişi, bilhassa finansal problemler yaşıyorlarsa şayet oldukça endişeli hissediyor. Bazen ebeveynlerin evden çalışması durumu ve aynı zamanda çocuklar için eğitim giderlerinin karşılanması gerektiğinde, kişiler günlük görevleri yerine getirmenin getirdiği ekstra talepleri karşılamaya uğraşırken, çoğu insanın yorucu bir programın olması gibi sorun karşımıza çıkabiliyor. ”

 

 

İnsanlar Nasıl Dayanıyor?

Lisanslı  klinik profesyonel danışman ve Life-Spring Danışmanlık Hizmetleri’nde kurucu olan Melissa Wesner,  insanların pandemiye tepki verme biçiminde bazı benzerlikler olsa bile, bireysel tepkilerin değişebileceği ihtimalini vurguluyor.

Wesner, çalışmalarında, bilgisayar ile evden çalışan çoğu kişinin yorgunluk veya göz yorgunluğu şikayetlerinin olduğundan bahsediyor. Dışa dönük kişiliği ile bilinen insanlar özellikle fiziksel olarak arkadaşları, ailesi veya iş arkadaşlarıyla birlikte olma fırsatını kaçırdıklarından ötürü kaygı duyuyor.

Telefonla görüşmeler ve görüntülü sohbetler büyük bir ihtiyacı karşılayan bir sosyal çıkış sağlarken Wesner, görünüşte paradoks görünümlü etkileşimlerin – sosyal olarak uzaklaşma esnasında sosyalleşmek – çoğu insan için boşluğu tamamıyla doldurmadığını belirtiyor.

“Birkaç insan için  etkileşim, fiziksel rutinle birlikte örneğin, sarılma, tokalaşma gibi rutinlerle gerçekleştiği için bazı insanların bu etkileşim yöntemlerinin eksikliğini hissettiğini belirtebiliyor.  Bazıları ise arkadaşlarıyla görüntülü veya sesli iletişimin  yeterli olduğunu sadece aynı olmadığı şeklinde yorumlayabiliyor’’

New York Lake Success’te başarılı bir psikolog olan Jessy Warner-Cohen, bu durumun pandemi sırasında kişilerin en etkili stimülasyon seviyelerine ulaşmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

Warner-Cohen, insanların en verimli potansiyellerini yakalayabilmeleri için belirli bir seviyede uyarılmaya muhtaç olduklarını belirten Yerkes-Dodson Yasasına atıfta bulundu. Fazla uyarılma motivasyon azalmasına neden olabilirken, aşırı uyarılmamanın ise odak eksikliğine neden olabileceğini belirtiyor.  Yani Stimülasyon eksikliği ile ilişkili yorgunluklar da bulunmakta. Çevrede değişiklik olmaması durumu da insanlar tarafından güçlük olarak yorumlanabilir. Diğer bir anlatımla insanlar hem az uyarılma hem de fazla uyarılma durumlarında  her iki durumda ruh hali üzerinde olumsuz etkilerle karşılaşabilir.

 

Kendine Yardım Etmek

Günlük yaşamda rahatlatıcı rutinler bozulduğu zaman, çoğu uzman yeni rutinler oluşturmayı önerir. Örneğin normalde spor salonuna giden bir insan karantina sürecinde evde egzersiz yapma rutinini kendine belirleyebilir.

Fristad, çoğu insanın egzersiz yapmadığını, bu sebeple gece boyunca iyi uyuyamamaya neden olabilecek, gündüz yorgunluğuna yol açan hareketsiz bir yaşam biçimine bürünmenin insanlara daha kolay geldiğini vurguladı.

Bu durumla mücadele etmek adına Fristad, pandemi öncesi normaldeki kadar katı olmasa dahi farklı bir tür rutin veya programa bağlı kalmayı öneriyor.

egzersiz etkinlikleri yeni görüntülü sohbet döneminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bahar havasının görünmesi de, güneş ışığından faydalanmak da -sosyal mesafe kurallarına dikkat etmek kaydıyla- mümkün.

Sağlıksız yöntemlerle başa çıkmayı önlemek de önemlidir. KOVIT-19 nedeniyle karantina uygulanmasından bu yana  alkol tüketim miktarı önemli oranda arttı. İnsanlar bar veya restorana gitmiyor olabilir, ancak bazı kişilerin bu süreçte ruh hallerini yönetmekte bir araç olarak alkol veya diğer uyuşturucu maddelere yönelmeleri konusunda araştırmalar bulunmaktadır.

Kişinin kendisi  için zaman bulması da oldukça önemlidir. İnsanlar sosyal varlıklardır, ancak birçok insan normalden daha kalabalık ortamlarda bulunarak kendine vakit ayıramamaktaydı. Biraz yalnız kalmak gerçekten çok önemlidir. Bu duruma ne kadar ihtiyacı olduğu konusu kişiden kişiye farklılık gösterir, ancak herkesin mutlaka kendine vakit ayırmaya ihtiyacı vardır.

 

Başkalarına Yardım Etmek

Özellikle çocuk sahibi olmayan veya zaten evden çalışmaya alışkın olan birçok kişi hayatlarında önemli ölçüde bozulma olmadığını görmüştür.

Bu demografide bulunan insanlar pandemi ile yeterince başa çıkabilirken, muhtemelen çevrelerinde bu durumla başa çıkamayan birçok yakını bulunur. Arkadaşlarla bir araya gelmek ya da geniş bir aile toplantısında bulunmak mümkün olmayabilir, ancak teknoloji arkadaşlar ve sevdiklerinizle yakınlarla iletişim kurmayı oldukça kolay hale getirir.

Uzmanlar her gün en az beş kişi ile iletişim kurmanın karantinayı atlatma karantina yorgunluğu ile başa çıkmada önemli bir adım olduğunu vurguluyor.

Diğer insanlara karşı nazik ve hoşgörülü olmanın kişinin kendi ruh halini olumlu hissettirdiği bilinmektedir, bu yüzden uzanmak  yerine başka biri için neşeli bir arkadaş olmak örneğin onlarla çevrimiçi bir oyun oynayarak veya sadece telefon veya video konferans yoluyla bağlanarak iletişim kurmak bu sürecin olumlu atlatılmasında faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı