Eğitim

Korona Günlerinde Evden Ders Çalışma Yöntemleri

Korona virüsünün insanları evlerine hapsettiği bu günlerde tüm okullarda evden ders çalışma sistemine geçildi. Salgın hastalık nedeniyle tüm dünya ile birlikte ülkemizde de evde kal çağrıları yapıldı. Üniversiteler belli bir süre tatil yapıldı ve daha sonra uzaktan eğitim sistemine geçildi.

Korona virüsü etkisi geçinceye kadar evden çalışmalara devam edilecek.

Evden Ders Çalışma Yöntemleri

Uzaktan eğitim sistemine göre eğitim veren öğrenciler alışkın olsa da, eğitimlerini eğitmenlerinden yüz yüze almaya alışanların oldukça zorlandığı bir gerçek. Ancak kendinize iyi bir sistem kurarsanız, derslerinizde çok başarılı olabilirsiniz.

Dinlemek ve Not Almak

Her şeyden önce öğretmenlerinizi çok iyi dinlemeniz ve not almanız önemli. Not aldığınızda dersiniz bittiğinde, notlarınızı okuyarak daha çok bilginin aklınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki; bir derste başarılı olmanın en önemli iki kriteri, dersi iyi dinleme ve not almaktır.

İşte size not almanın bir numaralı tekniği: Cornell Tekniği

Cornell Metodu, 1940’lı yıllarda Amerika’da bulunan Cornell Üniversitesi’nde Profesör Walter Pauk tarafından geliştirilen bir not tutma yöntemidir. Çoğu yerde Cornell Not Tutma Tekniği olarak da bilinir. Cornell metodu, bir türlü hızına yetişemediğiniz anlatıcıyı yakalayarak etkili biçimde not tutmayı sağlıyor.

Walter Pauk, Cornell Üniversitesi’nin eğitmenlerindendi. 1949 yılında öğrencilerin dinleme ve anlama başarılarının artması için Cornell tekniği adı verilen bu tekniği geliştirdi.

# Cornell tekniğinde not alınan yaprak bir çizgiyle ortadan çizilir. Sağ tarafına not, sol tarafına ise o notla ilgili anahtar kelimeler, ya da o cümleyi çağrıştıracak kelimeler yazılır. Yazıldıktan sonra not alınan kısım kapatılır ve diğer kısımda yazılı anahtar kelimelerden yola çıkılarak cümle hatırlanmaya çalışılır.

# Bilgiler hatırlanıncaya kadar tekrar edilir. Bu teknik, hem beyin fonksiyonlarını sürekli çalıştıracak hem de öğrenme yeteneğinizi geliştirecektir. Her öğrenciye anlatılan ders aynı olsa da, herkesin öğrenme ve not alma sitemi farklıdır. Yani not alma bireysel bir iştir. Herkes kendi anladığı ölçüde notlarını alır.

# Cornell tekniği, hem basit hem de öğrenciyi yormayacak bir tekniktir. Oldukça etkilidir. Çaba ve zaman harcatmaz. Öğrenci bu teknikle ana kavramlar ve fikirleri kolayca ayırabilir. Cornell tekniği her öğrencinin uygulayabileceği bir tekniktir.

Planlı Çalışmak

Bir dersi, her ne kadar derste öğrenmek için çaba gösterseniz de, evde çalıştığınız sürelerde planı ve programlı çalıştığınızda başarı oranınızı katlayabilirsiniz. Unutmayın, tek bir amacınız var; Okulunuzdan mezun olmak.

# Kendinize bir ders planı yaptığınızda ve bu plana bağlı kaldığınızda, başarılı olduğunuzu göreceksiniz. Ders saatlerinizi, kendinize ayıracağınız dinlenme saatlerini, hatta uyku saatlerinizi bile planlamalısınız. Gün içerisinde sürekli olarak ders çalışmak sizi yoracaktır. Bu yüzden dinlenmeyi ve uykunuzu iyi almayı ihmal etmemelisiniz. 40 dakika ders çalışmış iseniz, 10 ya da 15 dakika mola verin.

Dersinize Engel Olan Ortamı Engelleyin

Ders çalışmaya başlamadan önce, sizin verimli çalışmanızı engelleyecek her şeyden uzak durmanız gerekir. Elden düşmeyen cep telefonları, bitmek bilmeyen sosyal medya paylaşımları, uyku düzeninizin bozuk olması, yediğiniz gıdalar bile veriminizi düşürmeye yetecektir.

# Telefonu sadece dersiniz için kullanmaya özen gösterin. Bilmediğiniz bir konu ya da aklınıza takılan bir kelime olabilir. Bunun araştırmasını yapmak için, telefonu elinize almak akıllıca olabilir ancak, ders harici internet gezintileri sizin verimsizliğinize neden olabilir. Gerekmiyorsa telefon asla çalışma odanızda yer almasın.

# Kendinize uygun çalışma ortamı yaratın. Bir masa saati ve ders programlarınızı kayıt ettiğiniz bir takvim bulundurun. Böylelikle hem saat hem de ders çalışma programınızı takip edebilirsiniz.

# Aynı anda birden fazla derse çalışmaya odaklanmayın. İnsan beyni birkaç işi bir arada yapıyor gibi görünse de, aslında tek işe odaklandığında başarılı olur. Ders programınızda belli çalışma saatleri hazırlayın. Öğretmenlerinizin anlattığı harici kendinize bir çalışma planı oluşturun.

# Gündüz öğretmenlerinizden aldığınız derslerin notlarını akşam veya gece tekrar edin. Tekrar etmeniz, bilgilerin pekişmesini sağlar ve unutmanız zorlaşır. Sınav tarihiniz yaklaşmış ise, notları tekrar etmek daha çok yararlı olacaktır.

# Çok aç olduğunuzda ya da yemek yedikten hemen sonra ders başına oturmayın. Aç iken derse odaklanamayacağınız gibi, tok iken de ağırlık çökecektir. Bu da ders çalışmanızı zorlaştırır.

Sesten İzole Edilmiş Ortam Yaratmak

Ders çalışırken, yüksek gürültülü bir ortamda çalıştığınızda, dersinizin verimli geçemeyeceğini hepimiz biliriz. Bu yüzden, ders çalışırken televizyonun olmadığı ve insanların yüksek sesle konuşmadığı bir yerde ders çalışmalısınız.

# Ders çalışırken huzurlu olmak önemlidir. Huzur da sessiz ortamlarda olur. Bu yüzden kendinize ait bir odanız varsa, odanızda ders çalışın. Eğer kendinize ait bir odanız yok ve salonda çalışmanız gerekiyorsa, büyüklerinizden sessiz olmaları konusunda destek isteyebilirsiniz.Evden ders çalışma yöntemlerinde çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunları araştırarak kendinize uygun tekliği belirleyerek uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı