Sağlık
Son Yazılar

Covid19 Belirtileri

Kovit19 belirtileri yazımızda, bu ölümcül virüsün teşhisinde 3 bulguya dikkat etmemiz gerekiyor. Corona virüsü belirtileri nelerdir, nasıl bulaşabilir, virüsten korunma yolları nelerdir? gibi soruları sizler için araştırdık ve cevaplandırdık.

Dünya geneli Corona virüsünden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor ve acımasızca can alan virüs hızla yayılıyor! Ülkemizde de vaka ve ölüm sayıları hızla artmaktadır. Özellikle 65 yaş üstü insanlarda daha ölümcül olabilen bu virüs kronik hastalığı olan hastaları da hedef almakta! En etkili önlemin evde kalmak ve mümkün olduğunca dışarı çıkmamak olduğunu belirten yetkililer, virüsün yayılma hızının çok yüksek olduğunu ve en ufak bir temasla bile geçebileceğinin altını çizmektedirler.

Corona virüsü en yaygın belirtileri

 • Yüksek Ateş
 • Kuru Öksürük
 • Nefes Darlığı
 • Halsizlik
 • Eklem Ağrıları
 • İshal, Kusma
kovit19 belirtileri
Nefes darlığı en yaygın korona virüsü belirtisi olarak gösterilmektedir.

Öncelikli olarak Yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı, en çok karşılaşılan belirtilerdir. Fakat her türlü solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta fayda var. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir, erken teşhiste önemli bir rol oynayabilir. Bunun yanında Burun akıntısı, halsizlik, vücut veya eklem ağrısı da belirtiler arasında yer almaktadır. Hastaya Corona virüsü bulaştıktan sonra genellikle 2-3 gün içinde bu saydığımız belirtiler ortaya çıkıyor fakat bu sürenin 14 güne kadar uzayabildiğinin altını çizen yetkililer en ufak semptomlarda dahil kişinin kendini muhafaza ederek en yakın sağlık kuruluşuna gitmesini öneriyor. Corona Virüsü Nasıl Bulaşır adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca corona virüsünün göze temas etmesi halinde de kişinin enfekte olabileceğini belirten uzmanlar, corona virüsünün göze damlacık yolu ile bulaştığını tespit etmişlerdir. Buna ek olarak koku ve tat duyularınızda bir değişiklik hissederseniz bu da enfekte olduğunuz anlamına gelir. Bu tür durumlarda virüsün bulaşma ihtimali olduğunu düşündüğünüz vakalar var mı bunları irdelemenizde fayda görüyoruz.

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlangıcı ve sonrasında kuru öksürük şikayetleri baş gösteriyor genel olarak. Ortalama bir haftanın sonunda ise boğulma hissiyle birlikte nefes darlığı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Bu bulgularla sağlık merkezlerine giden vatandaşlar, derhal karantinaya alınıp, test yapılarak kovit19 belirtileri araştırması yapılıyor. Test sonucu pozitif çıkan hastalara derhal yoğun tedavi süreci başlatılıyor. Corona virüsünün henüz aşısı ve kesin tedavisi olmadığı için, yüksek öncelikli ve korumalı bir tedavi metodu izleniyor sağlık kurumlarınca. Korona Türkiye son durum Kronik hastalıkları olan ve yaşlı olan hastalarda durum daha ciddi boyutlara ulaşmakta hatta ölümle sonuçlanmaktadır.

Tespit edilen Kovit19 Belirtileri

 • Yüksek Ateş
 • Kuru Öksürük
 • Boğulma hissi veya Nefes Darlığı
 • Koku veya tat alma duyularında kayıplar
 • Burun Akıntısı
 • Halsizlik
 • Vücutta veya eklemlerde sebepsiz ağrılar
 • Titreme
 • Baş dönmesi

 

En yaygın Kovit19 Belirtileri açıklamalı

Yüksek Ateş

Virüsün bulaştığı hasta ilk 4-5 günlük süre içinde, hafif ya da yüksek seyreden bir ateş durumuyla karşılaşabiliyor. Genellikle yüksek ateş olarak belirti gösteren kovit19 belirtisi, solunum yoluna henüz yeni yerleşmiş olan virüse karşı bir savunma mekanizması geliştirmek için savaşmaya başlar. Bundan dolayı vücut ateşi yükselmeye başlar. Ateş yükselmesiyle sıvı kaybı meydana geldiği için, hastalara bol bol sıvı tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

Kuru Öksürük

Hastalığın ilk evresinde görülmeye başlayan kuru öksürük, balgamsız olarak yani kuru öksürük olarak görülmektedir. Akciğerlere yerleşen kovit19 virüsünü dışarı atmak için doğal bir mekanizma olan öksürme hissi ile ciğerlerimiz virüsü dışarı atmaya çalışmaktadır. İlerleyen safhalarda, ciğerler virüsle savaşmaya devam ettiği için balgam üretmeye başlarlar. Bu evrede balgamlı öksürük görülmektedir genellikle. İltihaplanmanın da başlayabileceği bu evrede, akciğerlerimiz virüsle savaşabilmek için mukoza salgılayarak virüsten kurtulmaya çalışırlar. 

Boğulma hissi veya Nefes Darlığı

Akciğerlerin doğal tepki vermesi sonucu, içinde bulunana hava kesecikler suyla dolmaya başlar. İçinde su olan bu hava kesecikleri, havayı yani oksijeni alamadıkları için hastada nefes darlığı baş göstermeye başlar. Kovit19 belirtisi olarak Hastalığın ilerlemesi sonucu, bağışıklık sistemi tamamen devreye girince, akciğerlerde ciddi bir iltihaplanma veya mukoza salgısı baş gösterir. Aslında bağışıklık sistemi virüsü yenmek için savaşırken, aşırı salgıdan dolayı akciğerler havayı depolayamaz duruma gelir. Bu durumlarda boğulma hissi ve ileri derecede bir nefes darlığı söz konusu olur. Nefes alması güçleşen hasta entübasyon yöntemiyle, yani minik hortum şeklindeki tıbbi ekipman ile hava keseciklerine kadar uzanan tüplerle vücudun oksijeni karşılanmaya çalışılır. 

Koku ve Tat Alma Duyularında Kayıplar

Virüsün solunum yolunu hedef aldığından daha öncede bahsetmiştik. Solunum yoluna yerleşen virüsler, hastanın doğal koku alma ve tat alma formasyonlarını bozabilir ve hasta koku ve tat alma duyularında kayıplar yaşayabilir. Her hastada rastlanmayan bu semptom, bazı hastalarda gözlemlenmiştir. Kısaca virüsün etkilediği bölgeler hissizleşebilir ve hasta bu duyularını kullanamayabilir.

Burun Akıntısı

Kovit19 belirtisi olarak en yaygını burun akıntısı diyebiliriz. En ufak bir gripal enfeksiyon da bile burun akıntısı yaşamamız olağandır. Dolayısıyla burun kanallarında virüslerin bulunması, solunum yollarının salgıyla virüsü dışarı atmasından mütevellit, burun akıntısı da baş gösterir. Hastalığın ilk evresi çoğu hastada basit bir grip görünümünde ilerler. Burun akıntısı yaşayan hasta basit bir grip geçirdiğini düşünür ve pek ilgilenmez. Belki de kovit19 yani corona virüsü kendisine bulaşmıştır farkında olmayabilir. Diğer bulguların da baş göstermesiyle hastanın test yaptırmasında fayda görüyoruz. Çünkü Korona virüsünün vücutta ilerleyişi ile ilk evrelerde teşhis koyulursa hasta tedaviyle rahatlıkla hastalığı yenebilir.

Halsizlik ve Eklem Ağrıları, Titreme, Baş Dönmesi

Hastanın özellikle ilk evreden itibaren diğer semptomlarla birlikte halsizlik, eklem ağrıları, titreme, kusma, ishal, baş dönmesi gibi şikayetleri olabilir. Bu semptomlar yan şikayetlerdir. Bunlardan bir kaçının ya da hepsinin olabileceği gibi, hiç birinin yaşanmaması da ihtimal dahilindedir. Virüsle savaşan bağışıklık sistemi, özellikle, eklem ve kas ağrıları, halsizlik veya diğer bulgular gibi durumlar yaşatabilir hastaya. 

 

Şunu hatırlatmak da yarar var ki ; bu bulguların hepsi ya da bir kaçı görülebilir. Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır. Sizde veya çevrenizde şahit olduğunuz birinde bu bulguları görürseniz lütfen en kısa zamanda test yaptırmak için en yakın sağlık kuruluşuna gidin. Hızlı tanı kiti ile anında test sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Çevreniz de böyle semptomlar yaşayan birilerini görürseniz lütfen sağlık kuruluşlarına gitmesini önerin. Kovit19 belirtileri yazımızın sonuna geldik. Değerli yorumlarını bizlerle paylasırsanız seviniriz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Çok ağır günler geçirdim virüs yüzünden. Atlattım şükür. Hayatımda bu kadar ızdırap yaşamamıştım. Sitenizde teselli buluyorum. Emeğinize sağlık. Allah razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı