Sağlık

Koronavirüs Hakkında Bilinmeyenler

Koronavirüs Hakkında Bilinmeyenler
Koronavirüs Hakkında Bilinmeyenler

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılmaya başlayan yeni kovit19 Koronavirüs tüm dünyanın alarma geçmesine neden oldu. 2019-nCoV olarak isimlendirilen bu yeni Koronavirüsü, kuru öksürük, boğazda ağrı yanı sıra, yüksek ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, ve solunum yetmezliği gibi şikayetlerle baş gösteriyor. Bilim dünyasında henüz etkili bir ilacın veya aşının olmaması, kaygı boyutunu arttırıyor.

Koronavirüsün özellikle üst solunum yolunu hedef aldığını ve ağır bir zatürre gibi seyrettiğini belirten uzmanlar, tedavi olunmazsa ağır sonuçlar doğurabileceğinin altını çiziyor.

Koronavirüsler yarasa, kedi, deve ve yılan gibi çok çeşitli hayvan türlerinde de bulunabilen virüslerdir. Hayvanlardan insanlara çok kolay bulaşabilir ve insandan insana da rahatlıkla bulaşabilir. Bunun örneklerini MERS CoV ve SARS CoV’lerde gözlemleyen tıp dünyası, yeni tip koronavirüsü covid19 unda aynı seyirle devam edebileceğini belirttiler. Aynı mevsimsel grip gibi kuluçka süresi 5-14 gün olan bu ölümcül virüsün belirtileri, yüksek ateş, kuru öksürük, titreme, boğulma hissi yaratan solunum güçlüğü, boğaz ağrısı, kas ağrısı ve baş ağrısı şeklinde görülebiliyor.

Henüz İlaç Tedavisi Yok

Alternatif ilaç tedavisi olmasına rağmen henüz kesin ve kendine has bir aşı veya ilacının olmadığını belirten uzmanlar, koronavirüse yakalanılması halinde en yakın sağlık kuruluşundan destek almak gerektiğini belirtiyorlar. Virüsten korunma yollarını iyice öğrenerek uygulamamızda fayda var.

Türkiye’de özellikle son bir kaç gündür etkisini iyice hissettiren ve vaka sayılarının arttığı şu dönemde, yetkililer virüsün daha fazla yayılmasını engellemek için evde kalma çağrısı yapıyorlar. Yüksek vakalarla sağlık sisteminin çökebileceğini ve yetersiz kalabileceğini belirten uzmanlar, böyle bir durum yaşanması halinde, vaka ve ölümler önüne geçilemez bir hal alır ve kaos ortamı oluşur. İtalya örneğinde olduğu bir durumla karşı karşıya kalabiliriz.

Bildiğiniz gibi İtalya’da insanlar başlarda salgını umursamamış ve koronavirüsü salgını inanılmaz bir hızla yayılarak vaka ve ölüm sayıları inanılmaz rakamlara ulaşmıştı. Toplu halde askeri araçlarla toplanan insan cesetleri görüntüleri tüm dünyanın yüreğini burkmuştu. Aynı durumun bizde de yaşanmaması için yetkililere kulak vermeli ve en azından 15 günlük bir periyotta mümkün olduğu kadar evde kalmalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı