Sağlık

Koronavirüs hipertansiyon hastalarında neden ağır seyrediyor

Koronavirüsün hipertansiyon hastalarının üstündeki etkisini sizler için araştırdık

Koronavirüs hipertansiyon hastalarını da etkiliyor. Yeni tip koronavirüs nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların sağlık durumu ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yoğun bakımda tedavi gören hastaların yüzde 63’ünün tansiyon hastası olduğunu belirtmişti. Sağlık Bakanı tarafından yapılan bu açıklamadan sonra toplum, hipertansiyon hastalarında yeni tip koronavirüsün neden ağır seyrettiğini merak ediyor.

 

Hipertansiyon Risk Etkeni mi?

Hipertansiyon rahatsızlığının yeni tip koronavirüs açısından gerçekten bir risk etkeni olup olmadığına dair uzmanlar arasında bir görüş birliği yoktur. Şu bir gerçek ki yeni tip koronavirüs salgını en fazla 60 yaş ve üstü insanları etkiliyor. Yaşlı insanlarda gençlere kıyasla daha ağır seyrettiğinden dolayı yoğun bakım tedavisine daha fazla gereksinim duyuluyor. Toplumdaki 60 yaş üstü insanlarımızın sağlık durumları incelendiği zaman yüzde 70’inin hipertansiyon hastası olduğu da ayrı bir gerçeğimiz. Yeni tip koronavirüsün insan vücuduna girebilmesi için hücrelerin üzerinde yer alan ve ACE-2 olarak adlandırılan bir alıcıya (reseptöre) gereksinimi vardır. Bu ACE-2 reseptörü ise hipertansiyon hastaları ile kalp hastalarında çok sayıda bulunuyor. Çoğunluğu hipertansiyon ve kalp rahatsızı olan yaşlılarımız, bu nedenle yeni tip koronavirüse daha sık yakalanıyor ve hastalık daha ağır seyrediyor. Ancak bu durum bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Koronavirüs hipertansiyon u tetikleyen etkenler şuan için araştırılıyor.

 

Tansiyon İlaçları Kovit19’a Neden Olur mu?

Tansiyon ilaçlarının yeni tip koronavirüse (Kovit19) neden olduğuna dair haberler gündemi meşgul etse de uzmanlar, bununla ilgili bilimsel olarak ispatlanmış bir kanıtın olmadığını söylüyor. Hipertansiyon hastaları, ilaç olarak ACE inhibitörü ve ARB kullanıyorsa yukarıda bahsi geçen ACE-2 reseptörünün fazla olabileceğine dair çalışmalar olsa da bu durumun tam aksini gösteren çalışmalarda vardır. Bu iki tansiyon ilacının yeni tip koronavirüs hastalığının seyrini olumsuz etkilediğine dair bilimsel olarak ispatlanmış bir şey yoktur. Bu nedenle dünyadaki kardiyoloji dernekleri, bu ilaçları kullanan tansiyon hastalarını uyararak ilaçların kesilmemesini söylüyor. Ayrıca kalp ve tansiyon hastalarında bu ilaçların koruyucu etkisi olduğunun ispatlandığının ve yeni tip koronavirüs testi pozitif çıkan hastalarda dahi ilaçların kesilmemesi yönünde tavsiyeler olduğunun bilinmesi gerekiyor. Yeni tip koronavirüs, genellikle zatürreye çevirdikten sonra bir hastayı öldürmektedir. ACE inhibitörü grubundaki ilaçlar ise zatürreye olumlu etki etmektedir. Bu nedenle tansiyon ilaçlarının kesilmemesinde büyük fayda var.

 

Hastaneler Tansiyon Hastaları İçin Riskli mi?

Yeni tip koronavirüsün bulaşma riskinin en fazla olduğu yerlerden biri de hastanelerdir. Bu nedenle tansiyon hastalarının, bu süreçte hastanelere ya da sağlık merkezlerine gitmesi pek tavsiye edilmiyor. Tansiyonları düzgün seyreden tansiyon hastaları, tansiyonlarındaki anlık küçük değişimlerden dolayı kaygılanarak hemen hastane ya da sağlık kuruluşuna müracaat etmesinler. Tansiyonlarını düzenli olarak takip etsinler ve anormal değişiklikler olursa bir sağlık kuruluşuna müracaat etsinler. Ancak tansiyon tedavisi yeni başlayan ya da tansiyon ilaçları yakın zamanda değişen hastalar, doktor tavsiyesi doğrultusunda sağlık kuruluşuna müracaat edebilirler. Sağlık sistemindeki yükü bu süreçte hafifletmek ve yeni tip koronavirüsün bulaşma riskini düşürmek için insanların, kendilerini çok kötü hissetmedikçe hastaneye müracaat etmemesi gerektiği dünyadaki tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilse de İtalya’da göğüs ağrısı çeken birçok hasta, hastaneye gitmediği ya da geç müracaat ettiğinden dolayı ağır kalp krizi ve buna bağlı ölümlerde artış görüldüğünün dikkatlerden kaçmaması gerekir.

Anormal ritim sorunu yaşayanlar, bayılanlar, bilinç kaybı olanlar, nefesinde şiddetli daralma olanlar, göğüs ağrısı istirahat ile geçmeyen ve 10 dakikadan fazla sürenler derhal bir sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir.

 

Tansiyon Hastaları Bu Süreçte Ne Yapmalı?

Tansiyon hastalarının bu süreçte ilaçlarını kullanması yeterli görülüyor. Ayrıca doktordan görüş alınmadan ilacın dozu artırılmamalı veya ilaç değiştirilmemelidir. Bir türlü geçmeyen dirençli tansiyon yüksekliği olan hastalar, derhal hekimlerine danışmalıdır. Tansiyon yükseldiği zaman doktor tarafından önerilen bir ilaç varsa kullanılabilir. Tansiyon hastaları, özellikle bu karantina döneminde tuzlu, yağlı ve kalorili besinlerden uzak durmaya çok özen göstermelidir. Yine tansiyon ilaçlarının yan etkileri arasında Kovit19’un önemli belirtilerinden olan kuru öksürükte yer alıyor. Özellikle tansiyon ilaçlarına yeni başlayan hastalar, kuru öksürüğe ateş yükselmesi, halsizlik ve zaman zaman şiddetli nefes darlığı eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etsinler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı