Bilim KuruluSağlık

Koronavirüs Laboratuvarda Mı Üretildi?

Kafaları karıştıran bir soru şu sıralar gündemi meşgul ediyor : Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi

Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi acaba, kafaları karıştıran bu soruya cevap aradık. Çin’in Wuhan kentinde 2019’un Aralık ayının son günlerinde ortaya çıkan koronavirüs kısa sürede dünyaya yayıldı. 4 ay gibi kısa bir sürede dünyaya yayılan virüs 2 milyon 600 binde fazla kişide görüldü 183 bin kişiden fazla insan öldü.

Virüsün insanlarda görülmesi sonrası ortaya onlarca komplo teorisi atıldı. Bunlardan biriside laboratuvar ortamında yapıldığı iddiasıdır. Tarihin neredeyse her yüzyılında ortaya çıkan salgın hastalıklarda durumalar bu şekildeydi. Örneğin kara veba salgının cadılar tarafından ortaya çıkardığı, yine İspanyol gribinin cadılar tarafından yayıldığı iddialarıdır. Peki gerçekten koronavirüs laboratuvar ortamında mı ortaya çıktı?

 

Çin’in Nüfus Azaltma Politikası mı?

Koronavirüs ile en çok konuşulan teori Çin’in ülkedeki nüfusunu azaltma politikası olduğudur. Çin nüfusu 1 milyar 400 milyondur. Teknoloji, tarım, sağlık ve diğer alanlarda en gelişmiş ülkelerdendir. Ancak yine ucuz işgücünün en çok olduğu ülkelerdendir. Ülkenin ekonomisinin temel kaynağını işgücü oluşturmaktadır. 765 milyon işgücü ile küresel işgücü istihdamının yarısını elinde bulundurmaktadır.

Tarihinde de birçok hastalığın ortaya çıktığı Çin’de; 774 kişinin öldüğü sars ve 282 kişinin öldüğü mers virüsü Çin’de ortaya çıkmış ve kıs sürede mutasyona uğratılarak yayılması engellenmiştir. Ancak tarihin en büyük salgın hastalığı olan kara vebada Çin’de ortaya çıkmış ve 75 milyon ile 100 milyon arası insan ölmüştür.

Her zaman dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Çin’in nüfusuna bakması gerekmektedir. Kalabalık nüfusundandır ki; Çin halkı her türlü hayvanı yemek durumunda/zorunda kalmıştır. Bu hayvanlar; kirli ortamlarda yaşayan ve üremesi hızlı olan hayvanlardır. Köpek, kedi, sıçan, fare, yarasa gibi hayvanları; yoksulluk ve kıtlık dönemlerinde yemek zorunda kalmıştır. Bu durum Çin’de bir alışkanlık haline gelmiş ve zamanla bir kültür oluşmuştur.

Hızlı üreyen ve pis ortamlarda üreyen hayvanlar virüsün başlıca taşıyıcısı olmuştur. Bunun en büyük örneği Jüstinyen vebasıdır. Avrupa’da ortaya çıkan ve ticaret malları arasında gemilere binen fareler bu virüsü Roma İmparatorluğuna taşımış ve yaklaşık 50 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur.

Yani covid-19 virüsü Çin’in nüfusunu azaltmak için laboratuvar ortamında ürettiği bir virüs değildir. Bunun nedeni Çin’in en büyük ekonomik geliri ucuz iş gücünden kaynaklandığındandır. Çin’in iş gücünü azaltması demek ülkenin iktisadi açıdan büyük sıkıntılara girmesi demektir.

 

Virüsü Amerika Birleşik Devletleri mi Üretti?

Diğer bir iddia ise Amerika Birleşik Devletleri’nin Çine kaptırdığı ekonomi liderliğidir. Son yıllara kadar dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri bu liderliği Çin’e kaptırmıştır. Bu durum da Amerika Birleşik Devletleri’nin liderliği tekrar eline geçirmek için böyle bir virüsü Çin’de ortaya çıkardığıdır.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri; hem ekonomik hem askeri hem de diplomatik açıdan en güçlü ülkeleridir. Bir birleri ile hem dost hem de rakip olan bu iki ülke sürekli bir alışveriş içerisindedir. Çin’in her yıl ortaya çıkan bütçe fazlasını Amerikan Bankalarına yatırdığı iddiası vardır. Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi sorusuna devam edecek olursak; eğer durum böyle ise Amerika’nın virüsü çıkarma teorisi saçma olur. Bunun nedeni ekonomik sıkıntıya giren Çin’in bankalardan parasını çekip ülkesine sokması Amerika’nın daha büyük ekonomik sıkıntılara girmesine neden olur.

Diğer bir neden ise virüsten en çok etkilenen, hatta Çin’den daha fazla etkilenen ülkenin Amerika Birleşik Devletleri’nin olmasıdır. Çin virüsten dolayı ilk ayda 140 milyar dolar zarar etmişti. Aynı zamanda virüsün küresel ekonomiyi de 500 milyar dolar zarara uğratacağı tahmin ediliyor. Küresel bir sıkıntının olması durumunda bu krizden en çok etkilenen ülke Amerika olur. Tahminlere göre Amerika’nın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası yüzde 0.25 oranında düşecek, 2020 yılında ise sadece yüzde 1’lik bir büyüme sağlanacaktır.

 

Uzmanların Görüşü

Nobel ödüllü Fransız bilim adamı virolog Luc Montagnier virüsün laboratuvar ortamında üretildiğini Çin’deki hayvan pazarından ortaya çıkmadığını iddia etti. Bu virüsün genlerinde AİDS’e yol açan virüsün parçacıklarının kullanıldığını iddia etti. Montagnier’in açıklamasına göre; ‘‘Araştırmalarımızda virüsün değiştirildiği sonucuna vardık. Yarasadan gelen klasik virüs modeli bulunmaktadır. Bu model üzerine HIV parçaları eklenmiş’’ dedi. Bu virüsün kim tarafından üretildiğii bilmediğini söyleyen Montagnier; ‘‘virüsün AİDS’e karşı aşı geliştirme çalışmalarından’’ dolayı ortaya çıkabileceğini söyledi. Ayrıca şunları ekledi; ‘‘Vuhan’daki bu laboratuvar 2000’li yıllardan beri koranavirüs hakkında uzmanlaşmıştır’’ dedi.

Nature Medicine dergisinde; bilim insanlarının koronavirüs genom dizileri üzerinde yaptığı incelemeler ile bir makale yayınlanmıştır. Makaledeki baş araştırmacı olan Kristian Andersen; koronavirüs için mevcut genom dizisi verilerini karşılaştırdıklarını söylemiştir. Araştırmalarının sonucunda ise koronavirüsün doğal süreçlerden kaynaklandığını laboratuvar ortamında üretilmediği sonucuna vardıklarını söylemiştir. Böylece virüsün bir biyoloji silah olmadığı ve devletlerin ortaya çıkarmadığını kanıtlamış oldu.

Koronavirüs ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump; virüsün Çin’de laboratuvar ortamında üretildiğini iddia etti. Bunun için üst düzey birimler ile çok ciddi araştırmalar yaptığını söylemişti. Dünya Sağlık Örgüsü ise ellerindeki tüm kanıtların virüsün hayvansal kaynaklı olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Bilgi Departmanı sözcüsü Zhao Lİjian; salgını Vuhan’a Amerika Birleşik Devletleri ordusunun getirebileceğini iddia etti.

Fransız Cumhurbaşkanı Macron’un ofisinden yetkili; ‘’Amerika Birleşik Devletleri’nin medyasında dolaşan enformasyonu teyit eden gerçek bir veri olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi ve Hacettepe Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Ateş Kara’nın Şubat ayında CNN TÜRK’te yaptığı açıklama şu yönde; ‘‘Lütfen Sağlık Bakanlığı’nın internet sayfasındaki bilgileri dikkate alalım… çok farklı uzmanlık alanı olan hocalar tarafından güncelleniyor… Teorik olarak böyle bir virüs oluşturulabilir… Virüsün böyle oluşturulduğunu gösteren hiçbir veri yok’’ demiştir. Virüsün büyük bir ailesi olduğunu, çok fazla elemanı olduğunu söylemiştir.

Wuhan Viroloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Yuan Zhiming’in açıklamasına göre; Virüs araştırmaları yapanların enstitüde ne tür araştırmalar yürüttüğünü, numunelerin nasıl kontrol edildiğini çok net biliyoruz. İlk baştan söylediğimiz gibi virüsün bizden çıkma olasılığı yok. Araştırmalarımız çok sıkı ve mesleki ahlak kurallarına bağlıdır. O yüzden virüsün bizden kaynaklanmadığına eminiz.’’ dedi.

 

Genel Olarak

Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi yazımızın sonuna gelirken ; Virüsün laboratuvar ortamında oluşturulduğuna dair somut bir bilgi bulunmamaktadır. Bilimsel açıklamaların çoğu da virüsün laboratuvar ortamında oluşturulmadığının hayvansal kaynaklı olduğunu kanıtlıyor. Yarasalar tarihte bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasında, hayvandan insana geçen birçok bulaşıcı hastalıktan sorumlu tutuluyor. Yani virüsün yarasadan kaynaklandığı; laboratuvar ortamından ortaya çıktığından daha kuvvetli bir ihtimaldir.

Bu konu ile ilgili Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulu’nun açıklamaları dikkate alınmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı