Bilim KuruluGenelYaşam

Koronavirüsün Doğaya Etkisi

İnsanoğlu doğadan el çekince, doğa kendine gelmeye başladı!

Koronavirüsün Doğaya Etkisi çıplak gözle bile görülmeye, keşfedilmeye başlandı. Tüm dünyayı tehdit eden korona virüsünün doğaya birçok olumlu etkisi olmuştur bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. İnsanlar dışında zararlı olmayan koronavirüs binlerce insanın ölümüne yol açarken, doğada ters orantılı bir iyileşme söz konusu. İnsan doğa için bir yok edicidir. Tüketicilik ve doyumsuzluk kavramları insanların daha çok yok etmesine sebep veriyor. Ağaçları kesen, çevreyi kirleten, hayvanları katleden insanoğlundan doğa intikam mı alıyor sizce de?

 

Hava Kirliliğinin azalması

Başta Çin, İtalya ve Türkiye olmak üzere Dünya da bir çok endüstrinin durması sonucu, sera gazlarının azalması, fabrikaların üretimi durdurması ve insanların dışarı çıkmadığı için araba kullanmamalarının havanın temizliğine büyük etkisi olmuştur. Ülkemizde özellikle İstanbul’da yıllardır hasret kalınan temiz hava, açık gökyüzü hatta yıllar sonra İstanbul’dan Uludağ’ın gözükmesi, alışık olduğumuz hava kirliliğinin boyutunu anlamamızı sağlıyor.

Türkiye’de hava kirliliğinde yaklaşık %35 lik bir düşü söz konusu. Aslında dünya geneli de rakamlar aynı hemen hemen. Yani Dünyamızda hava kirliliği yaklaşık %30-%50 arasında azalmıştır. Sera gazlarının salınımının durması sonucu ozondaki büyük delik kapanmaya başlamış ve kısa sürede kendini onarmaya başlamıştır. Burdan şunu anlıyoruz ki ; Aslında dünyamıza biraz nefes alma imkanı versek, rahatlıkla ve kısa sürede kendi kendini yenilemeye gücü yetecektir.

 

Hayvanların geri dönmesi

Koronavirüsün Doğaya Etkisi incelendiğinde etkilenen bir unsur da hayvanlar… İnsanların çevredeki yoğunluğunun neredeyse sıfıra yaklaşması yabani ve daha önce bu bölgelerde görülen hayvanların geri dönmesini sağladı. İtalya da Venedik Gölü’nde yeniden yunus balıkları ve yabani kuğular görüntülendi, çeşitli balık türleri de geri döndü.

Türkiye de ise kuş kolonileri çoğalmaya ve sokaklardaki sessizliğe ve insan yokluğuna bağlı olarak seslerini daha fazla duyurmaya başladılar. Boğazda mutlulukla yüzen yunuslarda artış, denizden gelen kötü kokunun azalması sonucu balık çeşitliliğinde artış gözlemlendi.

 

Doğa kendine ait olanı her zaman alır

İnsanoğlu kendi sonunu getiriyor aslında kendi çıkarları için doğayı katlediyor içinde bulunduğu doğal sistemi yok etmek için çaba sarf ediyor ama zararlı çıkan yine insanoğlu oluyor.

Koronavirüsün Doğaya Etkisi yazımızın sonuna yaklaşırken ; Tarihte bir çok pandemi vakası görülmüş ve bu pandemilerin doğaya etkisi hep olumlu sonuçlanmıştır. Doğaya sahip çıkmak ve onu korumak zorundayız aksi takdirde doğa kendine ait olanı bir şekilde geri alacak insanlar kendi sonunu getirdiğinde unutmayın ki doğa yine bir yolunu bulup varlığını koruyacaktır. Yeşili sevelim doğamıza sahip çıkalım. Dünya’nın kendini yenilemesi için illa bir salgın beklemek zorunda kalmayalım…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı