Bilim-Teknoloji
Son Yazılar

Okyanustaki ilginç canlılar

Birbirinden ilginç henüz yeni keşfedilen okyanus canlıları

Yaşadığımız gezegenin en büyük bilinmezliklerinin saklı olduğu okyanuslar, dünyada bulunan milyonlarca canlıya ve okyanustaki ilginç canlılar a ev sahipliği yapmakta. Bildiğimiz canlı türlerinin aksine; okyanusun derin, sessiz ve ıssız sularında milyonlarca canlı türünün de yaşadığından bahsedilmekte. Hayal bile edemediğimiz bu canlılar okyanus ve denizlerin en ücra köşelerinde keşfedilmeyi bekliyor olabilirler. Şimdi sizlere okyanus ve denizlerde keşfedilmiş, en garip ve iri canlı türlerinden bahsedeceğiz.

Okyanustaki ilginç canlılar

Fırfırlı Köpek Balığı

Okyanustaki ilginç canlılar: Fırfırlı Köpek Balığı
Fırfırlı Köpek Balığı

Fırfırlı köpek balıkları yaşayan fosiller olarak da bilinmekte. Dünya tarihinin bilinen en eski canlılarından biri olan dinozorlar zamanında, denizde yüzen atalarından, kendilerine aktarılan bir çok özelliği bulundurmaktadırlar.

Yılan balığını nispeten andıran fırfırlı köpek balıkları, altı adet solungaç yarıklarına sahiptir. Bu yarıkların çıkıntıları bulunmaktadır. Sırtında sahip oldukları yüzgeçleri küçük, kuyruğunda bulunan yüzgeçleri ise büyüktür. Beslenmesine yardımcı olan yirmi beş sıradan oluşan üç yüz küçük dişi, üç çatala sahip ve tek ısırıkta parçayı koparabilecek kadar keskindir. Bu köpek balıkları yaklaşık 750-1500 metre derinliği arasında yaşamlarını sürdürmektedirler. Çoğunlukla mürekkep balıklarıyla beslenen bu köpek balıkları, diğer köpekbalıkları ve derin sularda bulunan kemikli canlı türlerini de tüketirler.

 

Goblin Köpek Balığı

Goblin Köpek Balığı
Goblin Köpek Balığı

Nadir görülen bu köpek balığı türü normalde suyun 600 ile 900 metre arasında yaşamlarına devam etmektedirler. Sıra dışı görüntüsü, görenleri hayrete düşürmektedir. Bu köpek balığı türü yaşayan bir diğer fosil olarak da değerlendirilir ve koruma altındadır. Görülen en büyük Goblin köpek balığı yaklaşık altı metre uzunluğundadır.

Gevşek gövdeye ve küçük yüzgeçlere sahip olan Goblin köpek balıklarının, hareket kabiliyetlerinin sınırlı olduğu söylenmektedir. Deniz tabanında ya da su sütununun orta kısmında küçük balıkları, kafadan bacaklıları ya da kabuklu deniz canlılarıyla beslenme ihtiyaçlarını giderirler. Uzun burnu, avın gönderdiği elektrik akımlarını algılanmasına ve yerini tespit etmesine yardımcı olur. Bu burunlar yaşlanmaya bağlı olarak küçülmektedir.
Çenelerinin üst kısmında 32-53, alt kısımlarında ise 31-62 arası diş bulunmaktadır.

 

Dev Pasifik Ahtapotu

Okyanustaki ilginç canlılar: Dev Pasifik Ahtapotu
Dev Pasifik Ahtapotu

Kafadan bacaklılar grubunun en büyük üyelerinden biri olan bu ahtapotun kol uzunlukları 4 metreyi bulmaktadır. Maksimum ulaşabildiği vücut ağırlığı ise 140 kilogram civarındadır. Bu ahtapotlar büyük cüsselerine rağmen vücutlarını, ağızları genişliğinde bir yere sıkıştırabilirler.

Dev Pasifik ahtapotu, genellikle soğuk, oksijeni bol suları tercih eder. 2000 metre derinliğe kadar rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürebilirler.

Ahtapotlar çoğunlukla geceleri avlanmaya çıkan etçil canlılardır. Dev Pasifik ahtapotları, balık, yengeç, istiridye, küçük köpek balıkları olmak üzere denizdeki çoğu yaşam formunu tüketerek beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Önce avlarını uzun vakumlu kollarıyla yakalayarak, güçlü ağzı ile birlikte eti parçalara ayırarak midesine indirir.

 

Dev İzopod

Okyanustaki ilginç canlılar: Dev İzopod
Dev İzopod

Bu ilginç canlılar hemen hemen her okyanusta bulunmakta ve okyanusun 2100 metre altında bulunurlar. Okyanus tabanlarında, kil ya da çamurların içinde yaşamlarını sürdürmekteler. Kötü bir film karakterine benzeyen bu izopodlar derin denizlerde bulunan en garip varlıklardan biri olsa gerek.

Dev bir izopod yaklaşık olarak 45 santimetreye kadar büyüyebilir. Parçalara bölünmüş kabuğu bu canlılara esneklik ve güç kazandırır. Tehdit edildiği zaman korumasız olan alt kısmını korumak için top şekline bürünür ve yuvarlanarak uzaklaşmaya çalışır. Bu canlılar etçildir. Okyanus tabanında bulunabilecek taze yiyecek kapasitesi bir hayli azdır. Suyun dibine biriken balina, balık ve kalamar parçalarını temizleyerek beslenme ihtiyaçlarını giderirler. Okyanus ise kendine mükemmel bir temizlikçiye sahip olmuş olur.

 

Sivri Diş Balığı

Okyanustaki ilginç canlılar: Sivri Diş Balığı
Sivri Diş Balığı

Sivri diş balığı şimdiye kadar keşfedilmiş, en derinlerde yaşayan balıklardan biri olarak bilinmektedir. En fazla on altı santimetre uzunluğuna ulaşabilen ve bir kabus gibi görünen bu balığın, normal yaşam alanı 2000 metre derinliklere kadar uzanır. Ancak tabanında buza sahip olan derinliklerde, okyanusun 5000 metre altında da hayatta kalabildikleri gözlemlenmiştir.

Normallerin ötesinde büyük dişleri olan bu balıklar ne kadar ürkütücü görünseler de insanlar için bir tehdit unsuru oluşturamayacak kadar küçüklerdir. Başları, çenesi küçük ve tırtıklıdır. Gözleri nispeten küçüktür ve kafasına göre yüksekte bulunmaktadır. Ağzı kapalı durumda iken önde bulunan uzun dişlerini yerleştirmek için, ağzında yerleştirebileceğini giriş bölmeleri bulunuyor.

Bir çok canlı gibi bu canlılar da gün içerisinde dikey göç gerçekleştirirler. Günün ilk ışıkları ile birlikte derinlere inzivaya çekilen bu canlılar, akşamın gelişiyle birlikte yıldız ışığından beslenmek için yüzeye doğru tekrar yükselirler. Yalnız başlarına ya da sürüler halinde gezebilirler. Avlanmak için ise yenilebilecek bir şeye çarpmak için, önüne çıkan cisimlere temas etmektedirler. Onlar için en kıymetli besin kaynağı kalamar ve küçük balık türleridir.

 

Vampir Kalamar

Okyanustaki ilginç canlılar: Vampir Kalamar
Vampir Kalamar

Okyanusun en ücra ve karanlık köşelerinde yaşamını sürdüren bir kalamar için kaçınılmaz bir isim olsa gerek. Bu kalamar türü yüzeyin yaklaşık 3000 metre altında hayatta kalmaya devam etmektedir. Bu kafadan bacaklılar karanlığı, dünyada bulunan herhangi bir canlıya kıyasla sahip olduğu çok daha iri gözleriyle olan izlemektedirler.
Bu tür ismini karanlığı pelerin gibi çekebileceği, sahip olduğu örgülü kollardan alır. Bu derin deniz canlıları ılıman ve tropikal dünya okyanuslarında yaşamaktadırlar. Bu okyanuslarda yaşamalarının sebebi yapılarının minimum oksijen katmanlarında, kısıtlı oksijen ile yaşamaya elverişli olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu canlıların ortalama uzunluğu otuz santimetre civarında seyretmektedir. Gövdeleri jelatin gibi bir yapıdan oluşmaktadır. Bulunduğu ortamdaki ışığa bağlı olarak, kadifemsi bir siyahtan soluk kırmızıya kadar renk değiştirebilmektedirler. Rahatsız edildiği taktirde kollarını dışa doğru kıvırarak vücudunu sarar. Bir şekilde kendini içeriye çevirerek, dikenlerini ortaya çıkarır. Kendini çalkalar. Kol uçlarında bulunan mavi sayısız ışık küreleri biyolojik olarak ışık üreten devreleri aktif hale getirerek, yaklaşık on dakika boyunca rakibin görmesini engelleyen mürekkep olmayan, parlak partiküller içeren yapışkan bir mukus bulutu fırlatır. Gözleri kamaşan yırtıcı hayvanın, vampir kalamarın yüzmesine gerek kalmadan kaçıp gidişine izin vermekten başka çaresi kalmaz.
Beslenmek için ise kendilerinden boyut olarak küçük canlıları, diğer kalamar türleri ve balık kemikleri ile beslendikleri düşünülmektedir.

 

Pasifik Engerek Balığı

Pasifik Engerek Balığı
Pasifik Engerek Balığı

Gündüzleri 4000 metre derinliklerde yaşayan bu canlılar, geceleri ise dikey göç gerçekleştirmek üzere yüzeye doğru gelirler. Bu derin denizin en büyük, vahşi balıkları yalnızca yirmi beş santimetre kadar büyüyebiliyorlar. Balık türlerinin arasında en büyük uzunluğa sahip olanlardan biri olduğundan bahsedilmektedir. Soluk renkli yüzgeçlere sahip , koyu gümüş ya da mavi renklidirler. Mavi yüzgeçlerle, açık siyah bir renkte de görülebilirler. Ağzını kapatamayacak büyüklükte iğneleyici ve tırtıklı dişlere sahiptir. Alt çenesi üst çenesine nazaran daha uzun olması dişlerinin ağzının dışına sığmasını ve gözlerinin yanında durmasına olanak tanır. Sahip olduğu bu uzun ve keskin dişler engerek balıklarının, avlayacak oldukları canlıya karşı büyük üstünlük kurmalarını sağlar.

 

Atlantik Kurt Balığı

Atlantik Kurt Balığı
Atlantik Kurt Balığı

Bu canlı türü sahip oldukları ismi, ağızları kapalı olmasına rağmen dışarı fırlayan dişlerinin olmasının verdiği vahşi görünümden alır. Atlantik’in saldırgan görünen bu canlıları insanlara karşı tamamen zararsızdır. Kışkırtılmadıkları sürece insanlara zarar vermediklerine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Okyanustaki ilginç canlılar dan biri olan atlantik kurt balığı görüntüsüyle korku oluşturuyor.

Boylarının uzunluğu 1,5 metreye kadar ulaşmaktadır. Oldukça da oburlardır. Büyük kafaları, sert çeneleri ve iri dişleri, deniz kestanelerini, yengeçleri ve büyük deniz salyangozları gibi sert gövdelere sahip ya da dikenli omurgasızları avlamak için biçilmez bir kaftandır. Çiftleşme dönemleri dışında yalnız hareket ederler.

 

Pelikan Yılan Balığı

Pelikan Yılan Balığı
Pelikan Yılan Balığı

Bu balık türü ağzının vücuduna nazaran anormal derecede büyük olması nedeniyle kendisini bu listeye dahil etmiştir. Sahip olduğu bu özellik normal bir yılan balığının bütün vücudundan çok daha büyüktür. Esnek bir yapıya sahip olan ağzı, kendisinden çok daha büyük bir hayvanı midesine indirebilecek kadar büyük açılabilir. Yakaladığı avını çenesinde bulunan kese biçimindeki bölgede bir süre tutar. Pelikan yılan balıklarının karnı büyük besinleri öğütebilmek için uzayabilme ve esneyebilme özelliğine sahiptir.

Küçük yüzgeçlere sahip olan bu balık türü, hareket edebilmek için uzun kuyruğunu kullanır. Avlanma işlemini ise sürüler halinde hareket eden kabuklu deniz canlılarının arasında ağzı açık bir şekilde girmek suretiyle sağlar.
Pelikan Yılan Balığı, dünya üzerindeki tüm tropikal ve ılıman okyanusların 1800 metrelik derinliklerinde yaşamını sürdürmektedir.

 

Ejder Balığı

Ejder Balığı
Ejder Balığı

Ejder balıkları Okyanustaki ilginç canlılar dan biri ve yaklaşık 1500 metrelik derinliklerde yaşamaktadırlar. Bir çok okyanus ve derin sularda görülmelerine rağmen çoğunluk olarak Atlantik Okyanusu ve Meksika Körfezi’nde bulunmaktadırlar.

Issız sularda yaşamlarını sürdüren bu vahşi balıklar vücuduna oranla büyük dişlere sahiptir. Bu dehşet verici görüntüsüne rağmen ulaşabildiği maksimum boy uzunluğu on beş santimetreyi geçmez. Her derin deniz canlısında bulunan kendi ışığını üretebilme özelliğine sahip olan ejder balığı, avını ve hatta potansiyel arkadaşlarını kendine çekmek için bu cezbedici özelliğini kullanır. Büyük dişlere sahip bu balıklar, kendilerini sallayarak avının dikkatini çeker ve güçlü çeneleri ile birlikte kendilerine yaklaşan hazırlıksız avlarını yakalarlar.

 

Japon Örümcek Yengeci

Japon Örümcek Yengeci
Japon Örümcek Yengeci

Bu örümcek yengeci, herhangi bir eklem bacaklıdan daha büyük bacak açıklığına sahiptir. Okyanustaki ilginç canlılar dan biri olan bu garip yengeç türünün, bir pençesinden diğerine olan uzunluğu 4 metreyi bulmaktadır. Gövdesi kabuğun içinde kırk santimetreye kadar büyüyebilir ve vücut ağırlığı on dokuz kilograma kadar çıkabilir. Olağan dışı boyutlarının yanı sıra Japon örümcek yengeçleri, diğer yengeç türlerine göre biraz farklıdır. Erkeklerin kıskaç taşıyan bacakları, dişilerinkine nazaran daha büyüktür. Bu yengeçler beyaz lekeler bulunduran uzun turuncu bacaklara sahiptirler.

Zırhlı iskeletleri kendilerini korumaya yardımcı olsa da yeterli değildir. Bu yüzden deniz tabanı ve kayalıklarda kendilerini kamufle etmek için süslemeler yapmaları gerekmektedir. Kabuğunu diğer hayvan leşleri ve süngerler ile kaplayarak kendilerini kamufle ederler.

 

Fıçı Göz

Fıçı göz
Fıçı göz

Kafaya hükmeden ve çıkıntı yapan iri ve teleskobik gözlere sahip olan balık türüdür. Bu gözler şeffaf kubbeye benzeyen yumuşak bir şeklin içinde koruma altındadır. Genellikle yukarıya bakan bu gözler, öne doğru da eğilim gösterebilmektedir. Dişsiz ağza ve sivri bir buruna sahiptirler.
Vücudu koyu kahverenginde, baş kısmı ise şeffaf görünüme sahiptir. Yüzgeçleri ise denizlerdeki akrabalarından ziyade kendi vücudunun yarısı kadardır ve bir kanadı andırır.
Genellikle 400 ile 2500 metre derinlikleri arasında yalnız yaşamayı tercih ederler.

 

Okyanustaki ilginç canlılar Sona Doğru

Okyanustaki ilginç canlılar yazımızın sonuna gelmekle birlikte bu canlıların bu kadar iri ve normal olmayan özelliklere sahip oluşları dikkatimizi çekmedi değil. Bilim insanları, derin denizlerde bulunan canlıların milyonlarca yıl öncesinde böyle olmadığını bu canlıların evrimleştiğinden bahsediyor. Gözlemlediğimiz canlıların karanlığa ve ücra köşelere doğru indikçe, artan basıncın sonucunda bu sularda yaşamlarını sürdürebilmek adına bir adaptasyon geliştirerek başkalaşım geçirdiklerini ifade ediyor.

Kim bilir bizi keşfedilmemiş sularda ne bekliyor? Dünya’da keşfedilmeyi bekleyen daha ne kadar şey var, bekleyip göreceğiz.

Kaynak
Wikipedia
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı