Bilim KuruluBilim-TeknolojiSağlık
Son Yazılar

Sahra Hastanesi Nedir? Sahra Hastanesi Nerede?

Türkiye'de Sahra Hastanesi Kuruldu mu?

İngilizce bir terim olan Field Hospital ‘dan dilimize Sahra Hastanesi olarak geçen bir terimdir. Sahra Hastanesi, bir ülke ya da bölgede yaşanan herhangi bir felaket sonrası mağdur olan insanlara güvenli ve yeterli sağlık hizmeti sunabilmek için önceden kararlaştırılmış güvenli alanlarda, hastaların tedavisine devam etmek amacıyla salgınlardan veya afetlerden sonra kurulan geçici hastanelerdir. Bu tip portatif hastaneler genellikle askeri vakalarda kurulur ama felaketlerde de uygulanan bir yöntemdir.

Çanakkale Savaşı sırasında odrumuzun bir Sahra Hastanesi
Çanakkale Savaşı sırasında ordumuza ait bir Sahra Hastanesi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Cumhuriyet’in ilanından sonra Türkiye Cumhuriyeti döneminde de gerek savaşlar gerekse salgın ve felaketlerde kullanılan bu yöntemle, hasta veya felaket mağdurlarının uzun süreli hastane yolculukları kısaltılarak, yakın mesafedeki bu sahra hastanelerinde tedavileri mümkün hale getirilmiştir. Özellikle Çanakkale Savaşında bir çok yere kurulan sahra hastaneleri, mehmetçiğin hızlı tedavide daha etkili dolayısıyla cephede daha başarılı olmasını sağlamıştır. Savaşlarda kazanılan zaferlerde ve salgınlarda önemli yeri olan bu hastaneler, dünya geneli kullanılmaktadır.

1 dunya savaşı italya sahra hastanesi
1. Dünya Savaşı sıralarında İtalya cephesinde bir hastane

Genellikle büyük çadırlar şeklinde kurulan sahra hastaneleri, büyük ölçekteki binaların sınırlı bir hastaneye dönüştürülmesiyle de kullanılabiliyor. Kapalı spor tesisleri, kapalı konser alanları, kapalı hangar, kapalı garaj gibi büyük alanlı mekanlar sahra hastanesi olarak kullanılabilir.

 

Türkiye’de Sahra Hastanesi Kuruldu mu?

Ülkemizde ilk olarak kara sınırlarına kurulan sahra hastaneleri, yurt dışından kara yoluyla giren vatandaşlarımıza sağlık ve karantina imkanları sağlamak amacıyla, salgının henüz başlarında kurulmuştu. Fakat virüsün hızla yayılması ve vakaların artması sebebiyle, hastanelerin yetersiz gelebilme ihtimaline karşı başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere büyük şehirlerde bu hastaneler kurulmuştur. Kapalı spor salonlarının ve kapalı büyük ölçekli yapıların tercih edildiği binalarda kurulan bu hastaneler, henüz ihtiyaç olmadığı için faaliyette değildir.

İhtimal dahilinde hazır bekletilen bu sahra hastaneleri, ihtiyaç olması durumunda faaliyete geçecektir.

Sahra Hastanesi Türkiye
Sahra Hastanesinden bir örnek

İstanbulda Sahra Hastanesi Nerede?

İstanbul’da Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’nda inşaa edilmek üzere iki adet büyük ölçekli hastane kurulmaktadır. Bakırköy’deki eski Atatürk Havalimanı sınırları içinde kurulan hastane, 30 gün sonra bitirilmesi planlanan bu mini hastane, 1000 yatakla hastalara hizmet edebilecek.

Anadolu Yakası’nda ise Sancaktepe ilçesinde yapımına başlanan hastane de Avrupa yakasında yapılan ile aynı büyüklükte ve aynı sürede bitirilmesi planlanıyor.

Bunun yanında gerek büyük şehirlerimiz gerek diğer illerimizde bir çok kapalı mekan sahra hastanesi modeli ile hazırlıkları tamamlanarak, olası bir durumda hazır halde bekletilmektedir.

Büyük ölçekte kurulan bu mini hastanelerden aynı zamanda Kocaeli ili Derince ilçesinde de kurulmaktadır.

 

Türkiye’de mevcut hastanelerin durumu nedir?

Hastane ve sağlık merkezi konusunda başarılı olan ülkemizde diğer ülkelere nazaran çok sayıda hastane ve sağlık kuruluşu olduğunu söylemek mümkün. Özellikle üniversite hastaneleri ve devlet hastaneleri yanı sıra özel hastaneler de genel olarak ya da özel hastalıklarda uzman kadrolarla hizmet vermekteler. Türkiye’ nin hastane yatak kapasitesi şuan yaklaşık 300 bin den fazla;

Şöyle ki; 2018 yılında Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre 231 bin yatak kapasitesi olduğunu belirtmiştir. 2018 den günümüze kadar inşaatı tamamlanan hastaneleri de eklersek 300 binden fazla yatak sayısı olduğu düşünülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı