Eğitim
Son Yazılar

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak?

EBA ile uzaktan eğitim başladı!

Bildiğiniz üzere Corona virüsü salgını nedeniyle yurt geneli okullara ara verilmiş ve uzaktan eğitim süreci başlamıştı. Yeni sistem evden eğitimin ilk dersini Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk EBA TV üzerinden vererek bu süreci başlatmış oldu. Peki Uzaktan eğitim nasıl olacak? Öğrencilerimiz bu imkandan nasıl faydalanacak? Sizler için detaylıca ele aldığımız uzaktan eğitim ile ilgili merak edilen tüm konuları araştırdık.

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak
Uzaktan Eğitim Tüm Öğrencilerimize Hayırlı Olsun.

Korona virüsü Salgınının ciddi boyutlara gelme ihtimali sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla uzaktan eğitim 23 Mart’tan itibaren başlamıştı. Bu süreç, TRT ekranlarında EBA TV ve açılımı “Eğitim Bilişim Ağı ” olan EBA sistemi üzerinden yayınlanacak eğitimlerle başlamış oldu. Korona virüsü tedbirleri kapsamında alınan bu karar ile ülkemizdeki milyonlarca öğrenci, eğitimlerini uzaktan alarak bu sürece dahil olacak. Son günlerde en çok merak edilen konulan olan “Dersler nasıl işlenecek?” ve “Uzaktan eğitim nasıl olacak?” gibi merak edilen soruları sizler için yanıtlayacağız.

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak? : (EBA) nedir?

Açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan (EBA) İnternet üzerinden ve TV üzerinden online olarak eğitim verilen sisteme verilen isimdir. TRT ekranlarında üç farklı kanaldan;

  • EBA Tv İlkokul
  • EBA Tv Ortaokul
  • EBA Tv Lise
EBA TV Yayınları
Çeşitli platformlar üzerinden EBA TV kanalları

veya eba.gov.tr isimli Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi sitesinden dersleri hem canlı olarak izlemek mümkün olacak hem de günlük ve haftalık yayınları, konuları izlemek mümkün hale getirilmiştir. Bir sonraki günün ders programını görebilir ve hangi dersin ve konunun ne zaman işleneceğini takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir giriş bizleri karşılamakta. Bu menüden öğrencimiz ilkokul, ortaokul veya lise sekmelerinden kendine uygun olanı seçecek ve daha sonra sınıfını seçerek ders ve konu listelerine ulaşabilecek. Geçmiş günün ders/konularını dilediğiniz zaman izlemek mümkün olmakla birlikte ileri tarihli ders ve konu anlatımlarının canlı yayın programını da bu listeden saat saat görmek ve takip etmek mümkün.

Öğrenci, dilediği dersi/konuyu, konu adının yazdığı sütunun sağındaki izle linkine tıklayarak dilediği zaman izleyecek. Bir süre evde kalmamızı öneren uzmanlar özellikle bir haftalık sürecin çok tehlikeli olduğunu ve salgından korunmak için evde kalmamız gerektiğini vurgulamaktadırlar. Dilerseniz bu süreçte Corona Virüsü Korunma Yolları yazımızı okuyarak, virüsten nasıl korunmamız gerektiğini okuyabilirsiniz.

Öğrencilere tavsiyemiz, derslerin ve ders konularının kafa karışıklığına yol açmaması ve öğrenciyi disiplinden uzaklaştırmaması için canlı yayın saatlerini takip ederek, müfredatı takip etmeleri. Daha sonra anlamadıkları konuları geriye dönük olarak izleyebilecekleri için konuların tekrar üzerinden geçebilirler.

“Eğitim ‘de yeni bir çağ başlıyor…”

Öğrenciler gün boyu ekran başında mı olacak?

Öğrenciler kendi sınıflarına ait ders anlatımlarını dilerlerse canlı takip edebilecekler, dilerlerse canlı yayın saatinden sonra herhangi bir zaman diliminde izleyebilirler. Gün boyu ekran başında olmalarına gerek yok.

Peki Zeki Müren’de bizi görecek mi? 🙂

Biraz gerildiğinizi hisseder gibiyim. Haydi biraz espriyle konuyu dağıtalım. Bildiğiniz gibi Vizontele adlı filmde bir köye ilk defa bir Televizyon gelir ve ahali ilk defa televizyonun nasıl bir şey olduğunu ve neye yaradığını görür. Küçük bir kutunun içine dünyaların sığdığını gören köy ahalisi panikleyerek şu soruyu sorma gereği duyar.

Peki Zeki Müren’de bizi görecek mi?

Evet arkadaşlar bu sistemde karşı taraf yani ders anlatan öğretmen bizi görmeyecek tabii ki ama canlı ders videosunun altındaki tartışma ortamından sorularımızı sorup hem öğretmenden hem de diğer öğrencilerden cevap alabileceğiz. Yani aslında bir nevi Zeki Müren de bizi görecek 🙂

Uzaktan Eğitim Nasıl Olacak? sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sormak istediğiniz soruları sayfa altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Bu zorlu dönemin az kayıpla geçmesini temenni eder, uzaktan eğitim sisteminin tüm öğrencilerimize başarı getirmesini dileriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba bu konuyla ilgili bir açıklama yok ama öğrenciler test amaçlı gördükleri konulardan diledikleri gibi eba üzerinden sınav oluşturabiliyorlar. Bu sistemin geçici olarak uygunlandığını varsaydığımız için sınav yapılır mı yapılmaz mı şimdilik bir bilgi yok. Bilgi edindikçe sitemize ekleriz. iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı